Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Thomas Köck: Raj. Potop
Tłumaczenie: Jacek Kaduczak
Reżyseria: Grzegorz Jaremko
Premiera: 29.05.2021

W dramacie Raj. Potop przesuwamy się po dwóch liniach akcji wiodących wzdłuż historii wyzysku. Śledzimy finansowy upadek rodziny okresu transformacji, skupiony wokół losów pewnej tancerki oraz jej ojca, bankrutującego właściciela warsztatu samochodowego. Następnie przenosimy się w XIX wiek – do Manaus w Brazylii, w sam środek mrocznych czasów boomu kauczukowego. Poznajemy baronów gumowych, którzy prawo do istnienia natury przeciwstawiają naturalnym prawom rynku. Walczy z nimi architekt Felix Nachtigal, który w dżungli ma zbudować operę.

Dramat ma wymiar prawdziwie kosmologiczny i apokaliptyczny – zarówno w sensie uniwersalnym, jak i indywidualnym. W Raju. Potopie jesteśmy świadkami gorzkiego końca rodziny nuklearnej oraz porażki idealisty Nachtigala. Wszyscy są tutaj ofiarami, to jedynie pionki w sztuce o katastrofie ekonomicznej i ekologicznej, której prawdziwym bohaterem jest niewidzialna ręka rynku.

Trylogia klimatyczna austriackiego dramatopisarza Thomasa Köcka (ur. 1986) to odważny i jedyny w swoim rodzaju projekt literacki i teatralny, eksplorujący granice gatunku homo sapiens i wyznaczający nowe obszary przedstawienia teatralnego. W swojej Trylogii autor ukazuje w szerokim kontekście historycznym związki pomiędzy dziewiętnastowiecznym kolonializmem a neoliberalizmem przełomu XX I XXI wieku, globalizacją i zmianami klimatycznymi, gospodarką rabunkową i dehumanizacją człowieka w każdym aspekcie życia, zarówno tym prywatnym jak i publicznym.


10.-12.11.2023, godz. 19:00
Teatr Studio
Pałac Kultury - Plac Defilad 1
Warszawa
Bilety na miejscu
https://teatrstudio.pl/pl/teatr/wydarzenia/raj-potop/
Po polsku
10.11 - 12.11.2023 Teatr Studio
PKiN, Pl. Defilad 1
Warszawa
Bilety