Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

„Wonderful World” 
Performance taneczny grupy Collective B
W ramach Sceny Tańca Studio / Piątej Strony Świata

Koncepcja i choreoografia: Elsa Mourlam

Taniec: Elsa Mourlam, Sonia Borkowicz

Muzyka: Tomas Novak

Muzyka na żywo: Tomas Novak, Christopher Haritzer, Florian Strober


"Wonderful World" to przedstawienie tworzone metodą pracy w procesie, konfrontujące widzów-uczestniczki i uczestników z tematem przemocy i poddające pod dyskusję przejawy jej występowania we współczesnym świecie.
Taniec, teatr fizyczny, muzyka na żywo przechodzą płynnie w epicką, spektakularną scenę masakry, umiejscowioną pomiędzy slapstickiem a realizmem, w której terror i przemoc pojawiają się w niekontrolowany sposób.
W apokaliptycznej atmosferze przedstawienia, co pewien czas następują krótkie chwile ciszy, pozwalające publiczności na zdystansowanie się, na przyjrzenie się sobie i swojemu doświadczeniu i podzielenie się nim. W ten sposób widzowie-uczestnicy wspólnie poddają refleksji temat aktu przemocy.

Choreografka o swojej pracy: Uwielbiam, korzystając z poetyki i elokwencji języka tańca, teatru fizycznego i muzyki na żywo, odsłaniać złożoność i kruche piękno życia oraz zadawać pytania o ich znaczenie: czym jest życie, w jaki sposób żyjemy i czy chcemy tak żyć?
W związku z tym moje prace zawsze wynikają z krytycznego myślenia o sprawach ludzkości – ta pod tytułem „Wonderful World” konfrontuje widzów z tematem przemocy.
Przemoc jest wszechobecna w mediach, przenika wszelkie obszary globalnego społeczeństwa, staje się zjawiskiem masowym i, moim zdaniem, wymaga od gatunku ludzkiego bardzo krytycznej refleksji na temat współczesnego świata i relacji międzyludzkich.
Podstawy teoretyczne
Pracę nad “Wonderful World” poprzedziły gruntowne badania. Najpierw skupiłam się na przemocy w ujęciu antropologicznym i na koncepcji „obrazu”. Następnie badania poprowadziły mnie do dalszych analiz emocji wywoływanych przez terror, eksploatowaniu tychże przez media i ich odbiorze publicznym. 

Choreografia i muzyka

Choreografia i muzyka opierają się głównie na wybranym materialne filmowym zawierającym sceny przemocy, który zaczerpnięty został z mediów społecznościowych, dziennikarskich newsów oraz horrorów i kina akcji.
Materiał filmowy posłużył choreografce do analizy radykalnej zmiany stanu emocjonalnego ofiary i do poznania jej gestów. Następnie zrekonstruowała ona realne ruchy aktów przemocy za pomocą fizycznych gagów z filmów Bustera Keatona i Charliego Chaplina.
Natomiast kompozytor muzyki przełożył na dźwięki emocje związane z ruchami ciała doświadczającego przemocy z materiału choreograficznego i dodał dźwięk transkrybowany z materiału filmowego zawierającego brutalne sceny. Tak więc materiał ruchowy i muzycznych zostały skomponowane na zasadach obowiązujących w montażu wideo (powtórzenia, przyspieszenie, zatrzymanie kadru, powiększenie, przybliżenie, zwolnione tempo, zwielokrotnienie obrazu, zaakcentowanie punktów zwrotnych. (…)).

Wybór dramaturgii

Mise-en-scène (umieszczanie na scenie) elementów inscenizacji w „Wonderful World” oscyluje pomiędzy slapstickiem a realizmem. Dzięki elementom powagi z jednej i humoru z drugiej strony tworzę paradoksy objaśniające i poszerzające pojęcie przemocy. Paradoksy są moim ulubionym sposobem na opowiedzenie historii: uwielbiam przesadne kontrasty i przekraczanie granic znaczeniowych.


--------------------------------------------------------------------------------

Elsa Mourlam – francuska choreografka, niezależna tancerka i performerka.
Ukończyła studia tańca współczesnego na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linz w Austrii. Jako choreografka współpracuje z teatrem “En Aparté” a od 2007 roku tworzy performance dla francuskich festiwali streetartu “Lune amitié” i “Lune Estival”. Prowadziła także zajęcia tańca współczesnego i teatru dla “Lullaby Danza Project” i dla ’Théâtre en Miettes’ we Francji.
Jest współzałożycielką (od 2015 roku) eksperymentalnego kolektywu “Collective Studententum” (tworzącego na pograniczu free jazzu/głosu/tańca/improwizacji) oraz interdyscyplinarnego kolektywu artystycznego “Collective B”. Współpracowała także z licznymi choreografami, m.in. z Idit Herman, Paulem Wenningerem, Jianan Qu, Rose Breuss i ze Stephanie Felber.

Florian Strober, ur. w 1988 roku w Eggenfelden w Niemczech multiperkusista dorastał i socjalizował się w sercu Górnej Bawarii. Edukację muzyczną rozpoczął w klasie perkusji klasycznej w Muzycznej Szkole Zawodowej Maxa Kellera w Altötting, by przerwać naukę i  przenieść się na Uniwersytet Antona Brucknera w Linz w Austrii na studia jazzu i muzyki improwizowanej. Obecnie gra z licznymi zespołami reggae w całej Europie i aktywnie tworzy kulturę klubową w bawarskim Töging am Inn.

Sonia Borkowicz, ur. w 1993 w Poznaniu.  Licencjat zrobiła na Wydziale Sztuki Tańca i Pedagogiki Tańca na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linz w Austrii. Jako tancerka i performerka współpracowała z licznymi choreografkami i choreografami jak: IsabelleSchad, Jianan Qu,Yumiko Yoshioka, Atsushi Takenouchi, Editta Braun czy Stephanie Felber. Sonia jest współzałożycielką kolektywu artystycznego “Collective B” z siedzibą w Wiedniu. Jest menedżerką kultury i współorganizatorką festiwali “TanzHafen” (w Austrii), “Body/Sound/Space” (w Austrii) oraz Art fairPlayce (w Polsce).

Tomas Novak, czeski kompozytor i multiinstrumentalista. Studiował grę na wiolonczeli w Konserwatorium Wiedeńskim oraz kompozycję i jazz na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linz w Austrii. Przez długi czas pisał muzykę dla swego kwartetu rockowego Zwei Staender, w którym również śpiewał i grał na gitarze elektrycznej. W 2011 roku opublikował swój pierwszy album “Tierlieder” zawierający 10 kompozycji wiedeńskich chanson. W 2016 roku, razem z Paulem Schuberthem, wypuścił nowy album „Alte Stories”. Występował z takimi osobowościami sceny jak: Paul Gulda, Thomas Gansch, Christoph Cech, Mario Rom, Andreas Erd i in. Jego kompozycja współczesna pt. „Menta Pulegium” miała swoją premierę w czerwcu 2016 roku na żywo na antenie najważniejszej austriackiej rozgłośni radiowej grającej muzykę klasyczną Radio OE1. Razem z Elsą Mourlam założyli eksperymantalny “Collective Studententum” (tworzący w obszarze free jazz/głos/taniec/improwizacja), z którym wyprodukował liczne performance i filmy krótkometrażowe. 

Christopher Haritzer ur. w 1987 roku w Linz w Austrii, dorastał w Karyntii. Tam uczęszczał na pierwsze lekcje muzyki i tam grał tradycyjną austriacką muzykę ludową na blaszanych instrumentach dętych. Studiował jazz na klarnecie u Floriana Bramböcka i Petera Tusche oraz muzykę ludową na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linz. Tam też był współzałożycielem i grał na “flow circus sessions” – sesjach muzycznych odbywających się raz w miesiącu w klubie na statku Miss Florentine. Jest założycielem i liderem oktetu Sepp. Gra także w duecie z pochodzącym z Górnej Austrii akordeonistą Paulem Schubertem w formacjach takich jak Klezplosion, Café Kus Kus,  Çarx oraz w wiedeńskiej grupie teatralnej Schlüterwerke. 

-------------------------------------------------------------------------------

SCENA TAŃCA STUDIO

Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca zapraszają w dniach 17-19 grudnia na ósmą odsłonę Sceny Tańca Studio 2018, realizowanej od 2015 roku przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Piąta strona świata będzie trzecią, a zarazem ostatnią odsłoną programu kuratorskiego Anny Królicy i Adama Kamińskiego. W programie znajdą się, oprócz pokazu pracy w procesie zespołu Collective B, najnowsze spektakle Krakowskiego Teatru Tańca i Polskiego Teatru Tańca (koprodukcja PPT z bodytalk, polska premiera), niezależna produkcja Dominika Więcka i Michała Przybyły (tancerzy Polskiego Teatru Tańca), oraz dwie prace solowe – debiut choreograficzny Wojciecha Marka Kozaka i spektakl Alexeya Torgunakova, związanego z Teatrem ROZBARK.

Fragment tekstu kuratorskiego:

Taniec współczesny istnieje i funkcjonuje w międzynarodowym kontekście intensywniej niż inne sztuki. Zapewne ma na to wpływ stosowany w nim język niewerbalny i normatywne systemy prowadzenia ciała, które łatwiej zrozumieć niż wypowiadane w dialogach lub monologach słowo pisane w językach narodowych. Światowa historia tańca współczesnego łączy twórców amerykańskich z europejskimi i na odwrót. Systemy edukacji stawiają na uczestnictwo uczniów z różnych krajów i na wymianę doświadczeń, praktykowanie u różnych mistrzów. W programie dedykowanym polskim twórcom chcielibyśmy przyjrzeć się tym spektaklom, w których spotykają się różnorodne perspektywy, spojrzenia z «wewnątrz» i z «zewnątrz»; z centrum i z peryferii. Interesuje nas współpraca polskich twórców z obcojęzycznymi artystami, chcemy przyjrzeć się efektom działań polskich twórców za granicą. Jak pobyt «tam» wpłynął na ich język wypowiedzi artystycznej? Jak artyści, którzy zostali «tu» prowadzą dialog z tożsamością, pamięcią i ciałem tego miejsca? Jak można istnieć «pomiędzy»? Pragniemy poszukać miejsc styku, «swoistości» polskiego tańca w relacji z innymi językami ekspresji.

18.12.2018 19:00 Teatr Studio
PKiN, Pl. Defilad 1
Warszawa
Bilety na miejscu