Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

19-21.04.2010 (pon. - śr.)
Sala konferencyjna
DS „Jowita”
ul. Zwierzyniecka 7
Poznań

Wstęp wolny

Organizatorzy:
Instytut Filologii Germańskiej UAM Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Austriacki Ośrodek Kultury w Poznaniu

Nie przebrzmiało jeszcze całkowicie echo czterdziestej rocznicy wydarzeń roku 1968, a był to przecież tylko jeden z przełomów, którym w minionym stuleciu towarzyszył gwałtowny bunt młodego pokolenia. W kontekście ożywionej dyskusji nasuwa się pytanie, co pozostanie, gdy przemiany społeczno-kulturowe lub doświadczenie zrelatywizują dawne wartości? Czy stawką w grze nie jest własna tożsamość?
Celem konferencji jest prześledzenie, jak krystalizują się sposoby postrzegania rzeczywistości oraz praktyki tekstowe we współczesnej literaturze austriackiej, jakie koncepcje zostają przyjęte, a jakie odrzucone oraz jakie instancje narracyjne pośredniczą w przekazie między autorem a czytelnikiem. Uczestnicy spotkania zajmą się kwestią estetyzacji i dyskursywizacji doświadczeń pokoleniowych, postarają się odpowiedzieć na pytania, jakiego rodzaju artystyczna i filozoficzna rozprawa z tymi doświadczeniami ma miejsce, na ile teksty literackie są w stanie wpływać na czytelników, zwłaszcza w uwarunkowanym pokoleniowo kontekście – między buntem a afirmacją.
Warto podkreślić, że konferencja wpisuje się w czterdziestoletnią tradycję dwustronnego polsko-austriackiego dialogu germanistów, w którym bierze udział już trzy pokolenie naukowców obu krajów.
Szczegółowa program jest dostępny w rubryce „werkstatt&wissenschaft”, str. 32/33

http://amu.edu.pl/

19.04.2010