Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wystawa:
Pustynia / Wüste.
Julia Sokolnicka, Andrea Peregrini
Artystki/Künstlerinnen: Julia Sokolnicka (PL), Andrea Peregrini (AT)
Kurator: Stanisław Welbel

Wernisaż i spotkanie z artystkami 22.04.2022 (pt.) 18:00

Wprowadzenie i moderacja spotkania – dr Dorota Łagodzka

dr Dorota Łagodzka – historyczka sztuki, kulturoznawczyni, adiunkta na Wydziale Artes Liberales UW, współautorka i koordynatorka kierunku antropozoologia. Autorka licznych publikacji z zakresu kulturowych studiów nad zwierzętami i sztuki współczesnej.

Koncert towarzyszący wystawie – 25.04.2022 (pon.) 19:00
Andrea Peregrini - Elektronika https://soundcloud.com/unstable_range/erosion
Piotr Dąbrowski - Instrumenty perkusyjne https://soundcloud.com/piotr-d-browski-2
Piotr Dąbrowski - praktyk dźwiękowy, perkusjonista, muzyk podążający własnądrogą, czerpiący naukę i inspirację zewsząd. Praktyka muzyczna jest dla niego praktyką duchową - życiową – Drogą Dźwięku. 

Wystawa do 29.05.2022
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny


Wystawa jest rezultatem współpracy pomiędzy Julią Sokolnicką (PL) a Andreą Peregrini (AT), które spotkały się w 2019 roku podczas rezydencji artystycznej Café Tissardmine w Maroku, w pobliżu Erfoud (Sahara Zachodnia). Rezydencja mieści się w tradycyjnych zabudowaniach w pobliżu wioski Amazygów (Berberów), prowadzi ją australijsko-angielska producentka kulturalna Karen Hadfield. W okolicy często odbywają się samochodowe rajdy, pojawiają się ekipy filmowe i zwykli turyści. Lokalna społeczność zajmuje się również tradycyjnym rzemiosłem i uprawą daktyli.

Artystki posługują się różnymi mediami, Andrea zajmuje się dźwiękiem a Julia filmem. Podczas rezydencji nie tylko rejestrowały nagrania terenowe i filmowały, ale przede wszystkim zastanawiały się nad możliwościami i ograniczeniami, jakie przed nimi stały, jako artystkami oraz przybyszkami, pojawiającymi się przecież w tym miejscu przez krótki czas. W ten sposób ich praca stała się refleksją na temat pozycji i roli turysty, sposobów percepcji oraz kwestii związanych z kontrolą jaką daje władza spojrzenia przez obiektyw kamery albo słuchania i rejestrowania mikrofonem w kontekście relacji międzyludzkich i międzygatunkowych.  W tle ich wspólnej pracy stoją pytania dotyczące etycznej strony powstawania sztuki w ramach programów rezydencji artystycznych, szczególnie w kontekście postkolonialnym.

Julia Sokolnicka jest reżyserką filmów dokumentalnych i eksperymentalnych oraz artystką interdyscyplinarną. Studiowała filozofię na UW i reżyserię filmową w WRiTV w Katowicach. Była też związana z warszawską Szkołą Wajdy. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka i kostiumografka. Od momentu uzyskania dyplomu Artistic Research in Film na Niderlandzkiej Akademii Filmowej (2016) mieszka i pracuje w Amsterdamie. 

Andrea Peregrini jest artystką wizualną i dźwiękową. Studiowała fotografię i sztukę mediów w Höhere Graphische Bundes-Lehr- und Versuchsanstalt (HGBLuVA) ("Higher Federal Institution for Graphic Education and Research") w latach 1997 – 2002. Mieszka i pracuje w Austrii.  

22.04 - 29.05.2022 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny