Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Literatura jako sejsmograf zmian społecznych
Spotkanie autorskie z Robertem Prosserem 
Prowadzenie: prof. Monika Wolting (Uniwersytet Wrocławski)
Foto: Robert Prosser - Buchmesse Wien 2019, © Bwag/CC-BY-SA-4.0 

Najciekawsze wydawało mi się to, że w dusznym pomieszczeniu bez okien panował egalitarny kosmos, że w chwili pojedynku rozróżnianie między Jugosłowianami, Rumunami, Turkami, Włochami, Czeczenami, Austriakami przestawało się liczyć. 
Robert Prosser, Gemma Habibi.

Razem z Robertem Prosserem chcielibyśmy się zastanowić, do czego potrzebna jest nam jeszcze literatura. Prosser pisze teksty zaangażowane, pisze o ludziach, którzy żyją w regionach ogarniętych kryzysem albo znaleźli się sytuacji kryzysowej. Zwraca uwagę na społeczne, ekonomiczne, kulturowe i religijne konflikty między jednostkami i między grupami ludzi w społeczeństwach wieloetnicznych. Wspólnie będziemy dociekać, czy chodzi tu tylko o wskazywanie punktów zapalnych na Ziemi, czy o coś więcej? Czy literatura może pretendować do objaśniania świata w całej jego złożoności, do przedstawiania traum, wspomnień, lęków i spostrzeżeń, które ludźmi powodują? Czy może wolno nam również zakładać, że teksty literackie wcześniej niż inne media i w sposób bardziej zróżnicowany mogą wskazywać na kluczowe tematy i emocje, które poruszają społeczeństwo? Czy sejsmograficzny i prognostyczny potencjał tych tekstów da się w praktyce politycznej wykorzystać do wczesnego rozpoznawania kryzysów? - Monika Wolting

Robert Prosser, animator kultury, performer i pisarz. Urodził się w 1983 r. w Alpbach, w Tyrolu. Studiował literaturę porównawczą, antropologię kulturową i społeczną w Innsbrucku i Wiedniu. Swoją karierę rozpoczął jako graficiarz. Podróżował po Azji i Bliskim Wschodzie. Wydana w 2019 r. książka „Gemma Habibi” jest jego piątą powieścią.


13.12.2021, (pon.), 19.00
ONLINE
Zoom webinar
Link rejestracyjny: https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_TIWFJtD2S3yMc0_2aHop_A
Wstęp bezpłatny po rejestracji
Po polsku i niemiecku z tłumaczeniem symultanicznym

 

 

 

13.12.2021 19:00 ON-LINE

ON-LINE
Wstęp bezpłatny / rejestracja