Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Seminarium z cyklu „Pracownia teatru austriackiego: Eksperyment
Adam i Ewa na wysypisku śmieci
Peter Turrini, Polowanie na szczury (Rozznjogd), przeł. Klemens Białek
Prowadzenie: Joanna Jabłkowska (Uniwersytet Łódzki), Monika Tokarzewska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)
Organizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partner: Agencja Dramatu i Teatru ADiT, www.teatralny.pl
Patronat: Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego
Foto: © Wolfgang Sauber, CC BY-SA 3.0

Świat wykreowany przez Petera Turriniego w jego debiutanckiej sztuce Polowanie na szczury (1967, prapremiera w wiedeńskim Volkstheater w 1971 r.) zaludniają jedynie dwie osoby: on i ona, oboje młodzi, przed trzydziestką. I całe stada szczurów. Na koniec pojawiają się jeszcze dwaj mężczyźni, zupełnie przypadkowi, a jednak niezbędni. Ale co to za świat – miejskie wysypisko śmieci, i co to za bohaterowie, którzy mówią o sobie: „W nas to jest tylko szmelc, barachło, gówno.” A jednak śledzimy ich losy z zapartym tchem. Przyjechali tu w celu jak najbardziej erotyczno-banalnym, a mimo to ich spotkanie przeradza się w dysputę nad kondycją współczesnego człowieka uwikłanego w lepką sieć pożądań suflowanych przez konsumpcyjne społeczeństwo doby ekonomicznej prosperity. Czy uda się im z nich wyzwolić? Czy nagość będzie drogą do samopoznania? Warto przyjrzeć się owej parze i sztuce młodego Turriniego, będącej śmiałym eksperymentem estetycznym, językowym i społecznym.


09.05.2022 (pn.), 19.00
ON-LINE
Po polsku
Rejestracja: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZUvd--srDovHtc4RS_G9BxYNlFfDQB0-2bc 

09.05.2022 19:00 ON-LINE

Po polsku / rejestracja