Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wykład:
Bella Szwarcman-Czarnota 
Kobiety w Torze: 
Lot i jego córki
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Gmina Żydowska w Warszawie
Ilustracja: Peter Paul Rubens - Lot and his daughters in a rock grotto (Schwerin), Wikimedia Commons

Lot i jego córki pojawiają się w dwóch, odległych od siebie, epizodach z Księgi Rodzaju. Wiele jest zagadek w tych tekstach. Przede wszystkim – ile było tych córek. Nie wiemy też, które z nich były zamężne, które zaręczone. Jaka więź łączyła ojca z córkami? W jaki sposób one go postrzegały?
Jedno jest pewne – Lot sprawował władzę nad córkami, nawet zamężnymi. W pierwszym z epizodów – to on postanawia wydać córki na pastwę nieznajomych i nie jest jedynym ojcem w Torze, który tak postępuje. W drugim epizodzie – wydaje się, że córki biorą odwet na ojcu. Ale czy to są te same córki? I czy na pewno to Lot pada ofiarą przemocy seksualnej ze strony córek?

Bella Szwarcman-Czarnota – polska publicystka, redaktorka, tłumaczka. Znawczyni tematu kobiet żydowskich. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Wieloletnia redaktorka PWN oraz felietonistka i redaktorka pisma żydowskiego „Midrasz”.


11.04.2023, 18.00
ON-LINE
ZOOM: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZAvf-usrz8pGd0gv9Kc-bEKM9TUCnUX1suM
Po polsku


 

 

11.04.2023 18:00 ON-LINE