Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Bella Szwarcman-Czarnota: „Stłumić ból Tamar“
Wykład z cyklu „Nieme kobiety“
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Gmina Żydowska w Warszawie

W Księdze Samuela, którą Bella Szwarcman-Czarnota nazywa księgą kobiet, tyle przedstawia różnorodnych postaci i losów kobiecych — opisana jest również historia Tamar. Była ona córką Dawida i została zgwałcona przez Amnona, swego brata przyrodniego. W odróżnieniu od Sychema z poprzedniego wykładu o Dinie, Amnon zaplanował gwałt na pięknej siostrze, dokonał tego podstępnie, nie zważając na jej krzyk, który rychło przerodził się w milczenie. Król Dawid, ojciec, nie wsparł córki, podobnie jak Jakub nie udzielił wsparcia Dinie. Pomsty dokonał rodzony brat Tamar — Absalom. Ciekawe, że poeta hiszpański Federico García Lorca w jednej ze swoich „ballad cygańskich” nieomalże zrównał obie historie — Diny i Tamar. My jednak będziemy starali się dostrzec ich odmienność.

Bella Szwarcman-Czarnota — polska publicystka, redaktorka, tłumaczka. Znawczyni tematu kobiet żydowskich. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Wieloletnia redaktorka PWN oraz sekretarka redakcji Biuletynu Żydowskiego Instytutu Historycznego.


13.04.2021 (wt.), 18:00
ON-LINE
po polsku
ZOOM: https://us02web.zoom.us/j/85960996833
Facebook: https://www.facebook.com/AustriackieForumKulturySponsor główny Austriackiego Forum Kultury:

 

  

 

 

13.04.2021 18:00 ON-LINE
ZOOM: https://us02web.zoom.us/j/85960996833