Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

 

Bella Szwarcman-Czarnota: „Żona Jeroboama“
Wykład z cyklu „Nieme kobiety“
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Gmina Żydowska w Warszawie

Rozmawialiśmy o śpiewie kobiet biblijnych i przepisach judaizmu związanych ze śpiewem (kol isza – głos kobiety). Teraz kolej na to, co się dzieje, gdy kobiety milczą. Czy za ich milczeniem kryje się cierpienie i przemoc domowa? Co judaizm mówi o przemocy wobec kobiet i o przemocy w rodzinie?
Zaczniemy od mało znanej postaci Biblii hebrajskiej – żony króla Izraela Jeroboama I i jej tragedii opisanej w I Księdze Królewskiej. Jeroboam wysłał swoją żonę z misją, którą ta przyjęła bez słowa. Komentatorzy nie są zgodni co do tego, czy jej milczenie, które zachowuje nawet w obliczu dramatu rodzinnego, świadczy o tym, że doznawała przemocy ze strony męża.

Bella Szwarcman-Czarnota – polska publicystka, redaktorka, tłumaczka. Znawczyni tematu kobiet żydowskich. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Wieloletnia redaktorka PWN oraz sekretarka redakcji Biuletynu Żydowskiego Instytutu Historycznego.


19.01.2020 (wt.), 18:00
ON-LINE

ZOOM: https://us02web.zoom.us/j/81680266618

Meeting-ID: 816 8026 6618

Facebook: https://www.facebook.com/AustriackieForumKultury

Po polsku

19.01.2021 18:00
ON-LINE
po polsku