Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Seminarium z cyklu „Pracownia teatru austriackiego: eksperyment”
Czarny autobus czeka
George Tabori, Przedwczesne odejście
Prowadzenie: Magdalena Daroch (Uniwersytet Warszawski), Karol Sauerland (Uniwersytet Warszawski), Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)
Lektura: George Tabori, Przedwczesne odejście, przeł. Sława Lisiecka
Organizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partner: Agencja Dramatu i Teatru ADiT, www.teatralny.pl
Patronat: Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego

Jest godzina 8.30 rano 15 czerwca 2066 roku, mężczyzna w białym płaszczu przeciwdeszczowym, niejaki Karl Korn, pięćdziesiąt jeden lat, biegnie przez podwórze. Wpada przez drzwi obrotowe, ale natychmiast znowu się wyłania i wbiega do głównego budynku. Chyba udało mu się uciec przed kontrolą, jaką Pol-Pol (Policja Polityczna) przeprowadza co miesiąc wśród wszystkich ludzi po pięćdziesiątce.

W napisanej w roku 2001 sztuce Przedwczesne odejście George Tabori zabiera nas do mrocznych miejsc, gdzie co tydzień urządzane są rządomanie, kult młodości stał się nową państwową religią, miłość zastąpiły zbiorowe ćwiczenia z seksu, a książki sprzedawane są na straganach obok warzyw i owoców, zresztą czyta się już jedynie komiksy, i to tylko takie bez tekstu, za to ze znakomitymi ilustracjami. Ci, którzy wyglądają „staro” poddawani są przez Policję Polityczną selekcji, i jeśli okaże się, że ukończyli 50 lat wsiadają do Czarnego Autobusu i jadą w nieznane.

Tabori, jak się wydaje, ponownie opowiada historię własnego życia, tym razem w formie makabryczno-groteskowej dystopii, pełnej ofiar i oprawców, i z Holokaustem w tle.


16.11.2022 (śr.), 19.00
ON-LINE
Po polsku
Rejestracja: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZYrcOmvrDIuE9bZ7Zc0MTq4TND5Vv6v2qHs

16.11.2022 19:00 ON-LINE

Rejestracja