Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Bella Szwarcman-Czarnota: wykład z cyklu „Księga Przysłów“
 „Dzielną niewiastę któż znajdzie“
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Gmina Żydowska w Warszawie

Rozpoczynamy nowy cykl poświęcony poematowi z Księgi Przysłów 31, 10 – 31, który mężowie odśpiewują – na cześć swoich żon – w piątkowy wieczór. Wedle Ibn Ezry poemat ten, jak i cała Księga Przysłów – został napisany przez króla Salomona na cześć bogobojnej kobiety, która troszczy się o rodzinę. Wedle innej tradycji – napisał go Abraham na cześć swojej żony Sary.

Sam tekst był szeroko komentowany, powstały też midrasze rozważające kwestię o czyich zaletach mówi tekst, czy stanowi pochwałę jednej kobiety, czy wielu. W Midraszu Szocher Tow (czyli w midraszu do Psalmów) czytamy, że w dwudziestu dwóch wersetach poematu mowa jest o dziewiętnastu kobietach biblijnych, przy czym ostatnie cztery wersety dotyczą tylko jednej z nich. Każda z nich przekazuje nam jakąś wskazówkę etyczną. Po kolei przyjrzymy się tym postaciom.

Bella Szwarcman-Czarnota – polska publicystka, redaktorka, tłumaczka. Znawczyni tematu kobiet żydowskich. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Wieloletnia redaktorka PWN oraz felietonistka i redaktorka pisma żydowskiego "Midrasz".


19.10.2021 (wt.), 18:00
Po polsku

ON-SITE
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9, Warszawa
Po polsku / Wstęp bezpłatny

ON-LINE:
Konieczna rejestracja:
https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZIodOmsrTIpEtc0dHH_BGKG7a5XPMg4q_vT 

19.10.2021 18:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
+ ON-LINE Warszawa
Po polsku / wstęp bezpłatny