Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Spotkanie z Urszulą Jabłońską autorką książki o europejskich komunach 
Światy wzniesiemy nowe”
Prowadzenie: Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna magazynu PISMO
Organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Wydawnictwo Dowody na Istnienie
Foto © Monika Bereżecka

Niektórzy mówią, że świat taki, jaki znamy, dobiega końca. Ale są przecież jeszcze inne światy – tylko w Europie da się znaleźć ich setki. Można powiedzieć o nich „komuny” (chociaż to słowo kojarzy się z rozczarowaniem pokolenia lat 60.) albo „społeczności utopijne” (to termin dla tych, którzy lubią patos). Niektórym wystarcza po prostu słowo „społeczności” (przywodzi na myśl grupę sąsiadów, którzy wspólnie urządzają przydomowy ogródek). U ich zarania są podobne problemy: kryzys demokracji i religii, globalny kapitalizm, zmiany klimatyczne. Często niosą nadzieję. Czasem zmagają się z widmem autorytaryzmu.

W komunie, którą założył pod Wiedniem artysta akcjonizmu wiedeńskiego Otto Muehl, dzieci miały być wychowywane przez całą społeczność. Dzisiaj otwarcie opowiadają o swojej traumie. Co sprawiło, że eksperyment się nie udał?

To osobista opowieść reporterki, która zmęczona bezsilnością wobec sytuacji na świecie wyrusza w podróż po europejskich społecznościach intencjonalnych – tych, które wciąż istnieją, i tych, którym nie udało się przetrwać.

Wprawdzie niektórzy mówią, że świat taki, jaki znamy, dobiega końca, ale jednak wciąż istnieją ludzie, którzy chcą wymyślać go na nowo.

23.11.2021 (wt.), 18:00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9, Warszawa
i transmisja na Facebooku: https://www.facebook.com/AustriackieForumKultury
Po Polsku
Wstęp wolny


 

23.11.2021 18:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Po polsku / wstęp wolny