Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Rozmowa o książce
Franz Kafka „Dzienniki” / „Tagebücher“
Przekład, opracowanie i dwa posłowia: Łukasz Musiał, Wydawnictwo Officyna 2022
Udział: Paweł Pieniążek (Instytut Filozofii UŁ) i Łukasz Musiał (Instytut Filologii Germańskiej UAM)

Po co nam kolejny Kafka? Choćby po to, by przekonać się, że wbrew pozorom wcale go dobrze nie znaliśmy. Przygotowując „Dzienniki” do druku po raz pierwszy, wydawcy pośmiertnej spuścizny pisarza znacząco zmodyfikowali wszystko, co ich zdaniem „psuło” tekst. Co zaś wydawało się błahe, banalne, nieistotne – po prostu usuwali. Kompletne niemieckie wydanie „Dzienników”, w wersji zgodnej z rękopisami, ukazało się dopiero w 1990 roku. Niniejszy przekład jest pierwszym, który konsekwentnie podąża za tamtą edycją. Uzupełniają go przypisy i komentarze.

Literacką wartość „Dzienników” dostrzeżono późno. Obecnie coraz częściej uznaje się je za ważny element twórczości Kafki; za niezbywalną część jego pośmiertnej rozmowy z czytelnikami, wyjątkowo intymnej. Oto jesteśmy świadkami, jak Kafka przekształca własne życie w literaturę.
– Łukasz Musiał


07.10.22, 
18.00
Dom Literatury w Łodzi
ul. Roosevelta 17, Łódź
Po polsku
Wstęp wolny

07.10.2022 18:00 Dom Literatury w Łodzi
ul. Roosevelta 17
Łódź
Po polsku / wstęp wolny