Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Elegia dla Józefiny - Franz Kafka, Śpiewaczka Józefina, czyli naród myszy
Seminarium z cyklu „Literatura austriacka i psychoanaliza”
Prowadzenie: Ewa Modzelewska-Kossowska (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne), prof. Adam Lipszyc (IFiS PAN)
Wymagana lektura: Franz Kafka, Śpiewaczka Józefina, czyli naród myszy, przeł. Roman Karst, w: tegoż, Opowieści i przypowieści

Partner: Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne
Pomysł cyklu: Agnieszka Borkiewicz (Austriackie Forum Kultury)
Organizacja: Austriackie Forum Kultury

To piękne, pogodno-melancholijne opowiadanie, coś w rodzaju literackiego testamentu Franza Kafki, jest ironicznym, lecz czułym hołdem złożonym mysiej divie Józefinie, niby to wielkiej śpiewaczce, która wszakże potrafi tylko niezbyt efektownie poświstywać. Jest to zarazem hołd dla udręczonego narodu myszy, wypiszczany przez jednego z jego anonimowych przedstawicieli. Czy Józefina jest osiową postacią mysiej kultury czy zwyczajną szarlatanką? Czy mamy tu do czynienia z przejrzystą alegorią kondycji artysty i ledwie tylko zamaskowanym portretem narodu żydowskiego czy też ów zwierzęcy kostium zakłóca te proste odczytania?


17.12.2020 (czw.), 19:00
ON-LINE

Zoom:
https://us02web.zoom.us/j/81741792831?pwd=ZXZxY0ZEYStxYXZ0MUhvVUFsMHlvQT09
Meeting ID: 817 4179 2831
Passcode: 592477

Wstęp wolny
bez rejestracji, hasło 592477
Po polsku

 

17.12.2020 12:00
ON-LINE