Marlies Pöschl pokaże filmy nakręcone w Teheranie, ukazujące ulicę słynącą niegdyś z położonych przy niej kin. Po rewolucji kina zostały zamknięte i obecnie są to sklepy z kryształowymi, luksusowymi lampami. Filmy Marlies Pöschl kreślą zbiorowy portret mieszkańców Teheranu, równocześnie ukazując przemiany społeczne i polityczne. Najnowsza praca Karoliny Szulejewskiej – U8 została nagrana w berlińskim metrze. Stanowi zapis rozmów pasażerów i rejestrację krajobrazu dźwiękowego. Poprzez jedną linię metra i jej pasażerów – bohaterów słuchowiska – poznajemy miasto i zachodzące w nim procesy. Praca zaczęła powstawać w czasie kryzysu uchodźczego w 2015 roku i dokumentuje go poprzez strategię mikronarracji, czyli opowiadanie o wielkich wydarzeniach poprzez małe historie.
Karolina Szulejewska, kulturoznawczyni, tłumaczka i autorka projektów dźwiękowych. Jej praca magisterska o niemieckiej pamięci zbiorowej o Holokauście otrzymała nagrodę Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. W latach 2010-2015 była członkinią eksperymentalnej grupy teatralnej Marty Górnickiej Chór Kobiet i występowała, między innymi, na festiwalu Berliner Festspiele. Wraz z Katarzyną Dudzińską stworzyła spacer dźwiękowy "Podziemny Podziemny", który podjął temat alternatywnych narracji o Pałacu Kultury i Nauki oraz Placu Defilad w Warszawie. A jej słuchowisko "Wacława" o różnicach w pamięci kolektywnej i indywidualnej zostało wyróżnione przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach konferencji Digital Cultures.
Marlies Pöschl mieszka i pracuje w Wiedniu i Paryżu. Wzięła udział w programie “Creative Austrians”, jako wizjonerka społeczeństwa przyszłości. Wykłada w Instytucie Sztuki i Mediów Cyfrowych na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Jest założycielką i przewodniczącą kolektywu Golden Pixel Cooperative – platformy sztuki i ruchomego obrazu.
Wystawa Mikrohistorie
Artystki: Marlies Pöschl, Karolina Szulejewska
Kurator: Stanisław Welbel
Organizacja: Austriackie Forum Kultury
19.12.2020 (Sob./ Sa.)
18:00
po angielsku / auf English
Facebook (live)