Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Pracownia teatru austriackiego: nie/pamięć
Głosy z dołów
George Tabori, Jubileusz
Prowadzenie: Joanna Jabłkowska (Uniwersytet Łódzki), Anna Wołkowicz (Uniwersytet Warszawski), Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)
Lektura: George Tabori, Jubileusz, przeł. Jacek St. Buras
Organizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Patronat: Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego
Foto ©: Werner Bethsold – CC-BY-SA-4.0


Dowcipy umarłych i ich śmiech, nie homerycki, tylko ten najbardziej gorzki, zalecane są jako rozrywka nekrofobom, egzorcystom, łowcom duchów, sfrustrowanym kochankom i całej reszcie milczącej większości.
– George Tabori

Jesteśmy na cmentarzu. Na ten zapuszczony kawałek ziemi gdzieś nad Renem zabiera nas ze sobą George Tabori, węgierski dramaturg żydowskiego pochodzenia, posiadacz amerykańskiego paszportu, piszący głównie po angielsku, reżyserujący w Niemczech, prowokator, wirtuoz groteski i absurdu, enfant terrible powojennej dramaturgii europejskiej, ocalały z Holokaustu. Zaglądamy z nim do dołów, mazistych miejsc, głębokich i wilgotnych, i z lekkim zdziwieniem, a może i obrzydzeniem, przysłuchujemy się rozmowom tych, którzy z nich wyleźli: zaburzonym, samobójcom, tym, którzy zabijali i byli zabijani, Żydom i Niemcom, bo jak to mówią: zbrodniarze wracają zwykle na miejsce swoich zbrodni, i ofiary też. O czym rozmawiają? Ot, jak to umarli: o życiu i śmierci, wielkich ludziach z wielkimi wizjami, jubileuszach pamiętnych wydarzeń, paradach z pochodniami i brunatnych rzekach płynących ulicami miast, leczeniu gazem, eksperymentach medycznych, pieczeniu chleba i Żydów, dręczeniu, duszeniu, topieniu i o tym wszystkim, co nie da o sobie zapomnieć i wciąż wypełza z dołów nie/pamięci.


25.10.2021 (pn.), 19.00
ON-LINE
Po polsku
Rejestracja: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZErc-GvrDItE9KSi8bNSli8xzvZIXxERro7

 

 

 

25.10.2021 19:00 ON-LINE

Po polsku / rejestracja