Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Seminarium z cyklu
„Pracownia teatru austriackiego: teraz teatr / teatr teraz”
na zewnątrz spaleni w środku wypaleni
Thomas Köck, Trylogia klimatyczna
Prowadzenie: Kamilla Najdek (Uniwersytet Warszawski), Artur Pełka (Uniwersytet Łódzki), Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)
Lektura: Thomas Köck, Trylogia klimatyczna, przeł. Jacek Kaduczak
Organizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partner: Agencja Dramatu i Teatru ADiT, www.teatralny.pl
Patronat: Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego

W Trylogii klimatycznej Thomas Köck ukazuje w szerokim kontekście historycznym związki pomiędzy dziewiętnastowiecznym kolonializmem a neoliberalizmem przełomu XX i XXI wieku, globalizacją i zmianami klimatycznymi, gospodarką rabunkową i dehumanizacją człowieka w każdym aspekcie jego życia. Jak niegdyś Adorno przy pomocy kategorii chłodu, który rozumiał jako obojętność jednostki wobec tego, co się dzieje ze wszystkimi innymi, starał się dociekać przyczyn Auschwitz, tak teraz Köck odwołując się do pojęcia klimatu, rozumianego nie tylko jako zjawisko naturalne, lecz i jako atmosferę międzyludzkich stosunków wytworzonych przez ekonomię, próbuje zdiagnozować i opisać antropologiczny rys współczesnego świata. W warstwie formalno-językowej autor nawiązuje w Trylogii do dramatu starożytnego, z którego zaczerpnął komentujący wydarzenia chór, odwołuje się do teatru postdramatycznego, sięga po poezję, wewnętrzny monolog i płaszczyzny tekstowe znane z twórczości Jelinek. A wszystko to tworzy iście fascynującą całość. Wpisując się w ekokrytyczny nurt literatury współczesnej Trylogia klimatyczna Köcka urasta do rangi moralitetu.


15.11.2023 (śr.), 19:00
ON-LINE

Po polsku
Rejestracja: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZwpc-qqqT0jHt3hla_J0ToRNjEKXZUh3yZD

 

15.11.2023 19:00 ON-LINE