Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Koncert:
Kompozytorki: J
ohanna Müller-Hermann
Organizacja i produkcja: Austriackie Forum Kultury

Austriackie Forum Kultury w Warszawie kontynuuje prezentowanie muzyki komponowanej przez kobiety. Tym razem proponujemy polską premierę kwartetu smyczkowego zapoznanej, wiedeńskiej kompozytorki z przełomu XIX i XX wieku, w wykonaniu Feniks Ensemble.

Program:
Johanna Müller-Hermann, Kwartet smyczkowy Es-Dur, op. 6

Feniks Ensemble:

Jarosław Nadrzycki – skrzypce
Stanisław Dziąg – skrzypce
Marek Czech – altówka
Anna Markiewicz – wiolonczela

Johanna Müller-Hermann (1878 – 1941) była austriacką kompozytorką i pedagożką. Po wyjściu za mąż porzuciła zawód nauczycielki, by poświęcić się kompozycji. Znana była jako twórczyni muzyki orkiestrowej, kameralnej i pieśni; ceniono ją zwłaszcza za subtelne harmonie chromatyczne. 
Müller-Hermann studiowała kompozycję u Alexandra Zemlinsky’ego i Josefa Foerstera, a od 1918 sama nauczała kompozycji w Nowym Konserwatorium w Wiedniu. Pomimo, że pracowała tam ponad dwadzieścia lat, dzisiaj jest prawie nieznana i istnieje tylko garść nagrań jej utworów. Według dr Caroly Darwin „dzieło Johanny Müller-Hermann zasługuje na większe uznanie, nie tylko ze względu na jego jakość, lecz także dlatego, że ma swój udział w niezwykłym rozkwicie twórczym Wiednia.

Nagranie zostało zrealizowane w przestrzeni wystawy Ludwiki Ogorzelec Szukam momentu równowagi, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.


23.04.2021 (pt.), 19:00
ON-LINE

YouTube: https://youtu.be/jMMt4NSEHkI

Sponsor główny Austriackiego Forum Kultury:

  

 

 

23.04 - 16.05.2021 ON-LINE