Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wystawa:
Natalia Romik Kryjówki. Architektura przetrwania /– case study Będzin
Kuratorka: Aleksandra Janus
Organizacja: Austriackie Forum Kultury
Współpraca: Festiwal Warszawa Singera / Fundacja Shalom, Fundacja Brama Cukermana

Prezentacja w Austriackim Forum Kultury w Warszawie jest kontynuacją projektu badawczego i wystawy Kryjówki. Architektura przetrwania prezentowanej w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki oraz w TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, jak również konferencji naukowej, w której wzięli udział eksperci i ekspertki zajmujący się kulturą pamięci, również z Austrii.

Wystawa Natalii Romik jest artystycznym hołdem dla architektury przetrwania, kryjówek budowanych i użytkowanych przez Żydów podczas Holokaustu. Wykorzystywali oni dziuple drzew, szafy, miejskie kanały, jaskinie czy puste groby, żeby stworzyć w nich tymczasowe schronienie. Formom rzeźbiarskim towarzyszy wystawa prezentująca efekty interdyscyplinarnych badań przeprowadzonych przez Natalię Romik i Aleksandrę Janus wraz z zespołem antropolożek, historyczek, archeologów i miejskich odkrywców. Prezentacja w AFK w ramach festiwalu Warszawa Singera poświęcona jest jednej z kryjówek, którą Janus i Romik przebadały we współpracy z Karoliną i Piotrem Jakoweńko (Fundacja Brama Cukermana) już po otwarciu wystawy w Zachęcie. Podczas festiwalu Warszawa Singera zobaczyć będzie można opracowane naukowo i artystycznie materiały z badań tej kryjówki, znajdującej się w Będzinie na Śląsku.

Wystawie towarzyszy program wydarzeń: spotkania z ekspertami z Austrii, spacer z artystką oraz dyskusja z udziałem przedstawicieli Fundacji Brama Cukermana.


Wernisaż i spotkanie z artystkami – 26.08.2022 (pt.) 17:00
Wystawa do 11.09.2022
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9, Warszawa
Wstęp bezpłatny

 

26.08 - 11.09.2022 17:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
00-107 Warszawa
Wstęp wolny