Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wystawa:
Kryjówki. Architektura przetrwania /– case study Będzin
Autorzy i autorki: Karolina Jakoweńko, Piotr Jakoweńko, Aleksandra Janus, Natalia Romik
Organizacja: Austriackie Forum Kultury
Współpraca: Festiwal Warszawa Singera / Fundacja Shalom, Fundacja Brama Cukermana, Dział Genealogii Żydowskiego Instytutu Historycznego

Prezentacja w Austriackim Forum Kultury w Warszawie jest kontynuacją projektu badawczego i wystawy Kryjówki. Architektura przetrwania prezentowanej w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki oraz w TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie (kuratorzy: Stanisław Ruksza, Kuba Szreder), jak również interdyscyplinarnej sesji Badania artystyczne w studiach nad pamięcią, w której wzięli udział eksperci i ekspertki – również z Austrii – zajmujący się kulturą pamięci.

Jej tematem jest architektura przetrwania tworzona przez Żydów próbujących ocalić swoje życie podczas Holokaustu. Wykorzystywali oni dziuple drzew, szafy, miejskie kanały, jaskinie czy puste groby, żeby stworzyć w nich tymczasowe schronienie. Kryjówki powstałe za sprawą ich determinacji i kreatywności są przedmiotem zainteresowania wieloletniego projektu badawczego zainicjowanego przez Natalię Romik i realizowanego wspólnie z Aleksandrą Janus oraz z zespołem antropolożek, historyczek, archeologów i miejskich odkrywców. Prezentacja w AFK w ramach festiwalu Warszawa Singera poświęcona jest jednej z kryjówek, nad którą Romik i Janus prowadzą aktualnie badania wspólnie z Karoliną i Piotrem Jakoweńko (Fundacja Brama Cukermana) – bunkra ŻOB na terenie dawnego getta w Będzinie. W siedzibie AFK podczas festiwalu Warszawa Singera zobaczyć będzie można materiał z badań pozyskany już po otwarciu wystawy w Zachęcie i TRAFO, w tym opracowane naukowo i artystycznie materiały z badań tej kryjówki.

Wystawie towarzyszy program wydarzeń: spacer z artystką oraz dyskusja z udziałem przedstawicieli Fundacji Brama Cukermana.



Wernisaż i spotkanie z artystkami – 26.08.2022 (pt.) 17:00
Wystawa do 11.09.2022
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9, Warszawa
Wstęp bezpłatny





 

26.08 - 11.09.2022 17:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
00-107 Warszawa
Wstęp wolny