Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

RadioKapitał – audycja „Pasmo dla Literatury”
Laura Freudenthaler „Opowieść o duchach” 
(przekład: Eliza Borg, wyd. OD DO, 2021)

Rozmowa o powieści: Jagoda Gawliczek i Dobromiła Dobro 
Fragment przeczyta Sebastian Grygo.

Laura Freudenthaler (ur. 1984 w Salzburgu) – pisarka austriacka. Debiutowała tomem opowiadań „Der Schädel von Madeleine” („Czaszka Madeleine”), 2014. W 2017 r. ukazała się jej pierwsza powieść „Die Königin schweigt” („Królowa milczy”), wyróżniona m.in. Nagrodą Literacką Miasta Bremy. Za opublikowaną w 2019 roku „Geistergeschichte” („Opowieść o duchach”) otrzymała Nagrodę Literacką Unii Europejskiej. Freudenthaler mieszka w Wiedniu. Jest również tłumaczką z języka francuskiego na niemiecki. Fragmenty „Opowieści o duchach” ukazały się na łamach „Literatury na Świecie” (numer 5–6/2020) i „Wizji” w przekładzie Elizy Borg, a całość nakładem wydawnictwa OD DO w roku 2021.

„Opisana w powieści wieloznaczna historia pięćdziesięcioletniej Anny jest skonstruowana jak łamigłówka i nie poddaje się łatwym interpretacjom. Proza Freudenthaler kontynuuje tym samym najlepsze tradycje literatury austriackiej, a jednocześnie wolna jest od Bloomowskiego „lęku przed wpływem."
Iwona Komór, „Wizje”, całość: https://magazynwizje.pl/aktualnik/komor-freudenthaler/

Organizacja: Radio Kapitał i Austriackie Forum Kultury w Warszawie

Projekt w ramach inicjatywy austriackiego Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych oraz Austriackiego Towarzystwa Literackiego (Österreichische Gesellschaft für Literatur) – „Rok literatury austriackiej / Międzynarodowe dialogi literackie” („Jahr der österreichischen Literatur / Internationale Literaturdialoge”)https://www.literaturdialoge.at

02.06.2022 (wt.), 15:00 – 16:00
Radio Kapitał 
https://radiokapital.pl/shows/pasmo-dla-literatury/
Po Polsku
02.06.2022 15:00-16:00 Radio Kapitał

Po polsku