Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Seminarium z cyklu „Austria. Laboratorium krytyczne”
Lazaret Południowy – Clemens J. Setz 
Prowadzenie: Agnieszka Jezierska-Wiśniewska, Adam Lipszyc, Kalina Kupczyńska, Antoni Zając
Lektury: Clemens J. Setz, „Lazaret Południowy”, przeł. Agnieszka Kowaluk, w: „Literatura na Świecie” 1-2/2022 
W razie problemów z dostępem do lektury prosimy o informację przy rejestracji mailowej. 
Partner: „Literatura na Świecie” 
Pomysł i organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie

Clemens J. Setz (ur. 1982) studiował matematykę i germanistykę w rodzinnym Grazu, obecnie żyje jako pisarz i tłumacz w Wiedniu. Trudno znaleźć gatunek literacki, z którym jeszcze nie eksperymentował – pisze powieści, opowiadania, krótkie formy literackie, sztuki teatralne, wiersze, ma na koncie słuchowisko i scenariusz filmowy.

Za tom opowiadań Die Liebe zur Zeit des Mahlstädter Kindes (Miłość w czasach mahlstetowskiego dziecka) otrzymał w 2011 nagrodę Lipskich Targów Książki, jego powieść Die Stunde zwischen Frau und Gitarre (Godzina między kobietą i gitarą) została wyróżniona nagrodą Wilhelma Raabe w 2015 roku. W 2021 nagrodzono Setza najważniejszą niemiecką nagrodą literacką im. Georga Büchnera.

W mowie büchnerowskiej zawarł credo swojego pisarstwa: „Ten, kto chce opowiadać historie, musi umieć przemawiać do istot pozaziemskich”. Setz wierzy w istnienie UFO, fascynuje się językami pomocniczymi (m.in. esperanto i Bliss), grami komputerowymi, percepcją (ludzką i pozaludzką), literaturą i internetem.

Podczas grudniowego Laboratorium przyjrzymy się Lazaretowi Południowemu Setza. Bohater tego opowiadania, austriacki pisarz, spędza długie godziny na sennym lotnisku w oczekiwaniu na spóźniający się samolot do Kanady. Chcąc zabić czas, podsłuchuje rozmowy nieznajomych i esemesuje ze swoją partnerką, Marianne. Pisarz nie wie jeszcze, że najbliższe kilka godzin będzie wyglądało zupełnie inaczej, niż się tego spodziewał…

Precyzyjna rejestracja dziwactw codzienności łączy się u Setza z groteską – tyleż zabawną, co niepokojącą. Lazaret Południowy ma w sobie coś z tajemniczego koszmaru sennego, który pozostaje ze śniącym na długo po przebudzeniu. A może to nie przebudzenie, tylko kolejny, jeszcze bardziej osobliwy sen? Pytanie o granicę między tym, co rzeczywiste i tym, co wyśnione z pewnością wróci podczas naszego seminarium.


14.12.2022 (śr.), 18:00
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
ul. Próżna 7/9
Konieczna rejestracja: laboratorium.krytyczne@gmail.com
Po polsku


 

14.12.2022 18:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Po polsku, rejestracja