Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Bella Szwarcman-Czarnota: „Miriam, Aron i…”
Wykład z cyklu „Nieme kobiety“
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Gmina Żydowska w Warszawie
Foto: 
Aaron, Miriam, Moses portraits, Rijksmuseum.nl

W Księdze Liczb czytamy o rozmowie, jaką odbyli Miriam i Aron. Mówili o Kuszytce, która była żoną Mojżesza. Tora nic nie mówi o tym, by Mojżesz miał inną żonę, poza Cyporą. Jednak Cypora nie była Kuszytką. Kim była tajemnicza kobieta pochodząca z Kusz — czyli z Nubii (Etiopii)? Czemu Miriam i Aron zostali zbesztani za rozmowę o Kuszytce, lecz surową karę Wiekuisty wymierzył jedynie Miriam? Bez słowa protestu z jej strony.


Bella Szwarcman-Czarnota – polska publicystka, redaktorka, tłumaczka. Znawczyni tematu kobiet żydowskich. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Wieloletnia redaktorka PWN oraz felietonistka i redaktorka pisma żydowskiego "Midrasz". 

 

16.02.2020 (wt.), 18:00
ON-LINE

ZOOM:
https://us02web.zoom.us/j/85818562672

Facebook:
https://www.facebook.com/AustriackieForumKultury

Po polsku

16.02.2021 ON-LINE