Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Spotkania autorskie:
Radek Knapp

Autor przeczyta fragmenty opowiadania „Der Mann, der Luft zum Frühstück aß” (Człowiek, który na śniadanie jadł powietrze)

W swoim niepowtarzalnym stylu Radek Knapp opowiada o niechcianej emigracji dwunastoletniego Waleriana z Polski do Wiednia. Jego edukacja jest krótka i uwieńczona wydaleniem ze szkoły. Kiedy matka również wyrzuca go na ulicę, ma w swoim nowym życiu okazję posmakować i wolności, i pleśni. Żyje od fuchy do fuchy i spada coraz niżej w hierarchii wiedeńskiego życia. Spotyka się tam z brakiem sympatii do ludzi z zagranicy i poznaje lepiej granice dobrego smaku i granice prawa. W końcu, kiedy udaje mu się znaleźć własną drogę, zaczyna rozumieć, że „dom” może być wszędzie.

Radek Knapp, ur. 1964 w Warszawie, mieszka i tworzy w Wiedniu i pod Warszawą. Jego powieść „Lekcje Pana Kuki” stała się longsellerem. Ponadto ukazały się m. in. zbiór opowiadań „Papiertiger”, „Instrukcja obsługi Polski” („Gebrauchsanweisung für Polen”), opowiadanie „Franio”, za które został nagrodzony nagrodą Magazynu Kulturalnego stacji ZDF „Aspekte”, powieść „Osioł na ósmym piętrze” („Der Gipfeldieb”). Jego najnowsze książki to „Der Mann, der Luft zum Frühstück aß“ (2017) i „Von Zeitlupensymphonien und Marzipantragödien: Notizen eines Möchtegern-Österreichers“ (2020).


13.04.2023 (czw.), 15:00
Prowadzenie: dr Joanna Małgorzata Banachowicz
Instytut Filologii Germańskiej UWr
plac Nankiera 15b, Wrocław
Po niemiecku
Wstęp wolny

25.04.2023 (wt.), 15:00 
Prowadzenie: prof. Tomasz Waszak
Katedra Filologii Germańskiej UMK
ul. Władysława Bojarskiego 1, Toruń
Po niemiecku
Wstęp wolny

26.04.2023 (śr.), 11:30
Prowadzenie: prof. Krzysztof Okoński
Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Pracownia Pamięci bydgoszczan i Regionu, I p.
ul. Karola Szymanowskiego 3, Bydgoszcz
Po niemiecku
Wstęp wolny

27.04.2023 (czw.), 18:00
Prowadzenie: Anna Szewczuk
Ośrodek Kultury Austriackiej UAM – Biblioteka Austriacka w Poznaniu
Zwierzyniecka 7, Poznań
Po polsku
Wstęp wolny

Cover i foto z ©: Hanser-Literaturverlage, Radek Knapp
13.04 - 27.04.2023
Wrocław, Toruń, Bydgoszcz, Poznań
Po polsku, wstęp wolny