Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Poetycki i polityczny performance o imigracji oraz wystawa multimedialna i film:
Will Lopes
I Will. Foreign portrait

Projekt autorstwa:
mieszkającego i pracującego w Wiedniu brazylijskiego tancerza butoh Willa Lopesa
bośniackiego fotografa Dino Rekanovica
włoskiej reżyserki filmowej Ilarii Vergani Bassi
w kooperatywie z Wiedeńskim Stowarzyszeniem Sztuki Współczesnej Ditiramb
Organizator: Butohpolis. International Butoh Art Festival
Partner: Austriackie Forum Kultury

Ten trójformatowy projekt złożony z performance`u, instalacji i filmu, to refleksja nad imigracją i nad kulturową, społeczną i polityczną koncepcją przynależności i akceptacji. Oparty na poetyckim świadectwie artysty-imigranta, który z Brazylii przybył do Austrii projekt zaczyna się od osobistego kontekstu, aby dotrzeć do archetypowego poziomu konfliktu. Czy ruch migracyjny, transformujący ludzkie życie nie jest wspólny nam wszystkim? ...z tańca życia w wiecznej ewolucji w czasie i przestrzeni?

W zamyśle projekt ten był filmem, ale potem zaczął intensywnie ewaluować i rozwijać się. Tak było w prawdziwym życiu Willa Lopesa i tak jest też w całej jego instalacji. Główny bohater filmu wita gości w drzwiach wejściowych, wprowadza w tematykę i zaprasza ich w podróż. Zaproszenie jest odzwierciedleniem ludzkiego ruchu migracyjnego z antropologicznej i poetyckiej perspektywy, przechodzącej przez współczesne kwestie polityczne i społeczne, a także osobiste dzienniki artysty-imigranta, który przybył do Europy z Ameryki Południowej.

"Być imigrantem". Romantyczne marzenie o lepszym życiu w nowej ojczyźnie i rzeczywistość ustanowiona przez normy kulturowe, społeczne i polityczne. Dekonstrukcja ustalonych wcześniej idealnych obrazów. Wstrząsy kulturowe. Narzucanie zasad, norm i praw. Konflikt między nadziejami a jałowością codziennego miejskiego życia. Procesy społecznego wchłaniania jednostki, jej asymilacji, transformacji i integracji. Integracji? Być i nie być, należeć i nie należeć. To tylko niektóre z pytań.

Will Lopes - brazylijski tancerz Butoh, aktor, performer i reżyser z 24-letnim doświadczeniem w tych dziedzinach. Licencjat z teatru na Uniwersytecie Brasilia w 2003 roku, studiował teatr, teatr tańca, body mime, butoh, sztuki cyrkowe, sztuki walki i vertical dance. Trener fizyczny dla performerów, specjalizujący się w brazylijskiej technice integracyjnej Bambu. Magister komunikacji i semiotyki z Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w São Paulo w 2016 roku. Z siedzibą w Wiedniu od lipca 2018 roku, prowadzi autorskie kursy, warsztaty i spektakle. Na arenie międzynarodowej Will Lopes prowadził projekty i występował w Norwegii, Niemczech, Belgii, Francji, Włoszech, na Węgrzech, Brazylii i Kanadzie.


13.04.2023 (czw.), godz. 19:00
Austriackie Forum Kultury,
Ul. Próżna 7/9, Warszawa
Wstęp wolny

   

13.04.2023 19:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny