Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Koncert
SUN / HULBERT / KLANGFORUM WIEN / AICHNER
Partnerami koncertu są Austriackie Forum Kultury i Instytut Adama Mickiewicza

Rzeczy brzmiące - to temat 66. Warszawskiej Jesieni, która przynosi dźwiękowe i muzyczne instalacje, przestrzenie dźwiękowe i budynki wypełnione kształtami i dźwiękami. Klasyczne instrumenty i zespoły zostaną zestawione z nowymi konstrukcjami, a wszystkie razem kompozytorzy i performerzy potraktują jak rozbrzmiewające obiekty. Przedstawiamy muzykę mniej narratywną, połacie dźwięku o bogatym życiu wewnętrznym – do pobycia z nimi, czasem spacerowania w ich otoczeniu. Rozszerzenie palety dźwiękowej i nienarratywne formy przepływu czasu wywołają, być może, inne postrzeganie realności – mniej zapośredniczone przez odruchy kulturowe i konwencje, pozbawione części typowych skojarzeń. Muzyczne i pozamuzyczne idee i sensy nie powinny na tym ucierpieć. Wręcz przeciwnie: być może zyskają na wiarygodności wyrażone nieskatalogowanymi w pamięci środkami. Festiwal nie jest w całości „obiektowy”, ale zachęcamy, by słuchając nawet utworów narratywnie udramatyzowanych, chwytać je niczym zjawiska, powikłane fakturalnie fenomeny.

Klangforum Wien to jeden z najbardziej cenionych zespołów nowej muzyki na świecie. Został założony w 1985 r. przez Beata Furrera. W ciągu kolejnych ponad trzydziestu lat nie tylko zdobył bardzo wiele nagród i wyróżnień, ale też dokonał około 600 prawykonań utworów kompozytorów z czterech kontynentów. Jego dyskografia liczy ponad 90 tytułów. Co roku zespół daje serię koncertów w Wiener Konzerthaus. Bierze udział w najważniejszych festiwalach w Europie, Ameryce i Azji. Od 2009 r. muzycy zespołu przekazują umiejętności i techniki gry z młodym pokoleniom artystów w ramach wspólnej działalności dydaktycznejna Uniwersytecie Muzycznym w Grazu.

Sarah Maria Sun – sopran
Evan Hulbert – kontrabas
KLANGFORUM WIEN
Lorenz C. Aichner – dyrygent

Program:
Chaya Czernowin Seltene Erde: alchimia communicationis (2022)* na duży zespół i kontrabas solo z własnym nagraniem (na zamówienie Warszawskiej Jesieni, 32. Muzycznego Biennale w Zagrzebiu - Stowarzyszenia Kompozytorów Chorwackich i Wien Modern)

przerwa

Bernhard Lang A Song for Rachela (2022)* na 19 instrumentów, live electronics i głos, do tekstów z Archiwum Ringelbluma (na zamówienie Warszawskiej Jesieni i Instytutu Adama Mickiewicza)

* pierwsze wykonanie w Polsce18.09.2023, 19:30
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
ul. Modzelewskiego 59
Wstęp: 50 PLN

18.09.2023 19:30 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
ul. Modzelewskiego 59
Warszawa
Wstęp: 50 PLN