Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Bernhard Lang – Spotkanie i warsztaty kompozytorskie
W ramach festiwalu „Warszawska Jesień”

Urodzony w 1957 r. w Linzu, austriacki pianista i kompozytor, 
Bernhard Lang ukończył szkołę muzyczną i Konserwatorium im. Antona Brucknera w rodzinnym mieście, następnie studiował grę na fortepianie, jazz i aranżację, a także filozofię i germanistykę w Grazu.

Jego utwory wykonywano m.in. w ramach Festiwalu Styryjska Jesień, moskiewskich Alternatyw i Modern Festival, Biennale w Hanowerze, Dni Muzyki Absolutnej w Allentsteigu, KlangArten, Resistance Fluctuation w Los Angeles, Międzynarodowych Wakacyjnych Kursów Nowej Muzyki w Darmstadcie, Wien Modern, festiwali w Salzburgu, Donaueschingen i Witten. 

Wraz z Winfriedem Ritschem i Thomasem Musilem skonstruował generator pętli oraz wizualny generator pętliw Instytucie Muzyki Elektronicznej w Grazu. Jest także autorem licznych instalacji, m.in. Schwarze Bänder, która była pokazywana na monachijskim festiwalu Musica Viva 2005. W latach 2002–12 wielokrotnie podejmował współpracę z choreografami: Xavierem Le Royem, Christine Gaigg, Willim Dornerem i Silke Grabinger. Od 1999 r. główną dziedzinę zainteresowań Langa stanowi teatr muzyczny, wywodzący się z jego interpretacji pojęć różnicy i powtórzenia. Zrealizował swe koncepcje w takich projektach jak Das Theater der Wiederholungen, I Hate Mozart, Montezuma – Fallender Adler, Der Golem czy ParZeFool.

Lang występuje także jako improwizator solo i w duetach. Mieszka w Wiedniu. W ramach festiwalu usłyszymy jego dwa rozbudowane w czasie utwory: A Song for Rachela (zamówioną wspólnie przez Instytut Adama Mickiewicza i Warszawską Jesień na osiemdziesiątą rocznicę powstania w getcie warszawskim) w wykonaniu Klangforum Wien oraz Radical Loops (również wspólne zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza i Warszawskiej Jesieni) w wykonaniu Radical Polish Ansambl.


20.09.2023, 12:00

Spotkanie z kompozytorem prowadzi Krzysztof Kwiatkowski
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
ul. Próżna 7/9
w językach polskim i angielskim
Wstęp wolny

20.09.2023, 15:00
Warsztaty kompozytorskie:
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
ul. Próżna 7/9

Koordynatorka: Aleksandra Bilińska
Udział czynny w warsztatach – wyłącznie dla kompozytorów wcześniej zakwalifikowanych,
udział bierny – wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona).
Warsztaty prowadzone w języku angielskim.
Współorganizatorem warsztatów jest Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich.






20.09.2023 12:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny, w językach polskim i angielskim