Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Seminarium z cyklu „Pracownia teatru austriackiego: teraz teatr / teatr teraz”
Urodziłem się dla teatru i umrę na scenie
Peter Turrini, Nareszcie koniec, Przedstawienie
Prowadzenie: Joanna Drynda (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), Jadwiga Kita-Huber (Uniwersytet Jagielloński), Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)
Lektura: Peter Turrini, Nareszcie koniec, przeł. Aleksander Berlin; Przedstawienie, przeł. Karolina Bikont
Organizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partner: Agencja Dramatu i Teatru ADiT, www.teatralny.pl
Patronat: Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego

Tylko teatr ukazuje w kilku sekundach, minutach lub najwyżej w ciągu jednego wieczoru całe szczęście, całe nieszczęście. Każdy wdech, każde spojrzenie, każdy gest oznajmia nadejście czegoś Nowego, Pięknego lub Przerażającego. Tu wszystko jest możliwe. – Mężczyzna

"Policzę do tysiąca i zabiję się.” – mówi bohater monodramu Nareszcie koniec (1977) autorstwa Petera Turriniego. Bohater Przedstawienia (2000) – innego z wielkich monologów austriackiego dramatopisarza ukrywa się w bezpiecznych ciemnościach teatru przekonany, że „teatr to jedyne wyjście, żeby przeżyć życie.” Pierwszy z nich jest dziennikarzem wspinającym się coraz wyżej po szczeblach kariery, drugi aktorem odnoszącym triumfy na scenach całego kraju. „Wszyscy mnie tu znają, wszyscy mnie tu pozdrawiają, wszyscy mnie tu kochają.” – peroruje dziennikarz. „Jestem u szczytu, jestem wielki. Jestem na samej górze.” – przemawia w jednej ze swych kreacji aktor. Dlaczego zatem szukają dla siebie miejsca w śmierci lub serii niekończących się teatralnych powtórzeń? Co kryje się za maską ich sukcesu i szczęścia? I wreszcie, czemu ma służyć ich spowiedź? Turrini po raz kolejny składa hołd Teatrowi, czyniąc ze sceny miejsce refleksji i rozrachunku z upływającym życiem. 


05.06.2024 (śr.), 19.00

ON-LINE
Po polsku
Rejestracja: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZUkf-ysrj0uGdCyk92iOREpjRBM5olAdrga

 

05.06.2024 19:00 ON-LINE

Po polsku. Rejestracja