Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Seminarium z cyklu „Pracownia teatru austriackiego: eksperyment”
wiele ust powie więcej prawdy niż jedne
Miroslava Svolikova, Usadzeni
Prowadzenie: Kamilla Najdek (Uniwersytet Warszawski), Anna Róża Burzyńska (Uniwersytet Jagielloński), Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)
Lektura: Miroslava Svolikova, usadzeni, przeł. Iwona Uberman
Organizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partner: Agencja Dramatu i Teatru ADiT, www.teatralny.pl
Patronat: Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego


kto wie, z jakiej gleby się tu wyrasta, co to za ziemia, na której tu stoimy, kto zna ten grunt, podwaliny, przyczyny sprzyjające czemuś lub przeciwnie.
gdyby nas tu nie było, w ogóle by nic nie wiedziano.
gdybyśmy my nie istnieli, wszystko byłoby tu nieodgadnione.
gdyby nas tu nie było, nic by nie miało sensu.
– wielociało

Co to za świat, którego centrum stanowi zagłębienie w ziemi, szczelina, dziura, grób. Wszyscy tu zrośnięci są z niecką jak trawa z trawnikiem, wygniatają dziury i zagłębienia, oddając całą odpowiedzialność ziemi. Tu nawet dzieci wypadają z ciał kobiet i staczają się w nieckę jak kamienie, toczą jak kulki na dno niecki. pac, pac, pac. Całą nadzieję złożyli w nim, obmawianym, który pewnego dnia coś powiedział, w czym było być może zawarte źdźbło prawdy. Miejsce to wykreowała Miroslava Svolikova, dramatopisarka urodzona na Słowacji w 1986 roku, mieszkająca i pracująca w Wiedniu. Studiowała filozofię i sztuki piękne, tworzy muzykę, pisze wiersze, prozę a przede wszystkim sztuki teatralne. Za usadzonych, którymi zadebiutowała, otrzymała renomowaną nagrodę dla młodych twórców Retzhofer Dramapreis (2015). Składająca się z trzech części, rozpisana na cztery równoległe szpalty i wydrukowana w formacie poziomym sztuka przypomina utwory poezji konkretnej. Nie tylko zaskakuje formą, ale i fascynuje, bo zadaje tyleż trudne co ważne pytania: o język, podmiotowość, tożsamość i sens ludzkiego działania.

Miroslava Svolikova – ur. w roku 1986,mieszka i pracuje w Wiedniu. Studia filozoficzne w Wiedniu i Paryżu i studia artystyczne na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Laureatka licznych nagród literackich, m.in. nagrody Retzhofer Dramapreis za „usadzonych“ (2015).


18.01.2023 (śr.), 19.00
ON-LINE
Po polsku
Rejestracja: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZ0kceigqzwoHNdW9oMshgtfP2x8gciZYWO2

 18.01.2023 19:00 ON-LINE

Rejestracja