Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wykład dr. Pawła Meusa z cyklu
„Austriaczki w społeczeństwie, kulturze i nauce. Silna słaba płeć” 
Pokorna niepokorna. Siostra Maria Restytuta Kafka
Organizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partner: Uniwersytet Śląski
Foto: Hartmannschwestern

Wśród wielu wybitnych austriackich przedstawicielek kultury, nauki czy szeroko rozumianego życia społecznego ukrywa się niepozorna, lecz zasługująca na uwagę postać – siostra Maria Restytuta Kafka. Pochodziła ona z robotniczej warstwy społeczeństwa i nie pretendowała do zaszczytnych funkcji, które dałyby jej możliwość zaznaczenia swojej roli w dziejach Austrii. Historia życia prostej zakonnicy pokazuje jednak, że bezkompromisowa obrona uniwersalnych wartości – dobra, wolności i szacunku do drugiego człowieka pozwala zapisać się jako wyjątkowa i godna naśladowania postać. Wykład „Pokorna niepokorna. Siostra Maria Restytuta Kafka” ma przedstawić życie temperamentnej zakonnicy, która podporządkowując się wzywającym do posłuszeństwa regułom zakonnym stanowczo przeciwstawiała się narzuconemu przez reżim III Rzeszy politycznemu, duchowemu i społecznemu zniewoleniu człowieka. Przybliżone zostaną najważniejsze fakty z dzieciństwa siostry Marii Restytuty, jej działalność i rozwój w zakonie oraz nieugięta postawa i śmierć za słuszne przekonania.

Była postacią aktywną, a nie pasywną; kontemplacja jej nie odpowiadała, ale występowała nieustraszenie w obronie wiary i prawa. Była prawie bezkompromisowa, bardzo śmiała. Tak jak broniła religii, tak również Austrii. Była zagorzałą Austriaczką. Sprzeciwiała się także stanowczo wszystkim dążeniom wrogów Austrii i czyniła to często bez rozsądku. Nigdzie nie kryła się ze swoimi przekonaniami. Nie znosiła lizusostwa, a tym bardziej przebiegłej dyplomacji. Ta jej nieprzejednana natura przysporzyła jej wielu wrogów i była przyczyną ich nienawiści i niechęci. Z tego powodu miała swoich nieprzejednanych wrogów szczególnie wśród nazistów, którzy tylko czekali na chwilę, by dać jej nauczkę” (cyt. za: Denkmayr J., Posch R., 2010: Ein „Stolperstein” zur Erinnerung an Sr. Maria Restituta, http: // www.othmar.at/kirchen/restituta/restituta_stolperstein.html, tłum. Paweł Meus

Dr Paweł Meus jest germanistą i pracownikiem naukowym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Punkt ciężkości jego pracy stanowią życie i twórczość Alfreda Heina (1894-1945). Do jego zainteresowań badawczych należą pierwsza wojna światowa, współczesne teorie przestrzenne i narracyjne oraz niemieckojęzyczna literatura Górnego Śląska.

Wydarzenie odbywa się w ramach programu „Kalliope Austria” Sekcji Kulturalnej Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych Austrii.


30.11.2022 (śr.), 10:15
Biblioteka Austriacka w Rzeszowie, sala 207
al. mjr. W. Kopisto 2B
Po polsku
Wstęp wolny
Streaming dostępny na profilu FB Biblioteki: https://www.facebook.com/Biblioteka.Austriacka.Rzeszow






 

30.11.2022 10:15 Biblioteka Austriacka w Rzeszowie
al. mjr. W. Kopisto 2b
Rzeszów
Po polsku / wstęp wolny