Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

 

Katharina Winkler – spotkania autorskie w Poznaniu i Szczecinie
W ramach „Roku literatury austriackiej”

Katharina Winkler, urodzona w 1979 roku w Wiedniu, studiowała germanistykę i teatrologię. W roku 2016 ukazała się jej debiutancka, wielokrotnie nagradzana powieść „Blauschmuck” („Niebieskie klejnoty”). Książkę przetłumaczono na wiele języków i uhonorowano między innymi baskijską nagrodą literacką Premio Euskadi de Plata za najlepszą powieść niemieckojęzyczną oraz – w 2017 roku – francuską Prix du premier roman étranger za najlepszy literacki debiut obcojęzyczny. W 2016 roku powieść otrzymała również nominację do Austriackiej Nagrody Literackiej w kategorii debiutów. „(Au)revoir Edith Piaf!” to debiut teatralny Kathariny Winkler. Autorka mieszka w Berlinie.

Fabuła powieści „Blauschmuck” (wydawnictwo Suhrkamp 2016) Kathariny Winkler w całości opiera się na autentycznych zdarzeniach. Ukazuje otchłanie uzależnienia i brutalnej dominacji i opowiada o życiu kobiety, w którym miłość i przemoc są nie tylko nierozłączne, ale zgoła nie do rozróżnienia.

Filiz dorasta w kurdyjskiej wiosce na terenie Turcji. Ma dwanaście lat, gdy zakochuje się w kilka lat starszym od niej Yunusie. Razem marzą o wspólnym życiu na Zachodzie. W wieku piętnastu lat, wbrew woli swego ojca, dziewczyna bierze z Yunusem ślub. Okazuje się jednak, że z chwilą zamążpójścia pryskają wszystkie marzenia o autonomii i wolności: nosi już nie jeansy, lecz burkę. Razem z trojgiem dzieci, urodzonych w tym małżeństwie, skazana jest na fizyczną i psychiczną brutalność męża i teściowej. Również emigracja rodziny na zachód niczego nie zmienia – przynajmniej z początku, bo po którejś kolejnej eskalacji przemocy Filiz wreszcie udaje się rzecz, zdawałoby się, niemożliwa: wyzwolenie z fizycznego i psychicznego uzależnienia.


14.06.2022 (wt.), 11:30
Prowadzenie: prof. Stephan Wolting
Instytut Lingwistyki Stosowanej UAM, sala C1
al. Niepodległości 4
Poznań
Po niemiecku
Wstęp wolny

15.06.2022 (śr.), 12:00
Prowadzenie: prof. Dorota Sośnicka
Biblioteka Międzywydziałowa 
al. Piastów 40b, bud. 3, sala konferencyjna 
Szczecin
Po niemiecku
Wstęp wolny

Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Instytut Lingwistyki Stosowanej UAM, Instytut Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego

Projekt w ramach inicjatywy austriackiego Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych oraz Austriackiego Towarzystwa Literackiego (Österreichische Gesellschaft für Literatur) – „Rok literatury austriackiej / Międzynarodowe dialogi literackie” („Jahr der österreichischen Literatur / Internationale Literaturdialoge”) https://www.literaturdialoge.at/

Foto: Katharina Winkler © Bernhard Schir


 

14.06 - 15.06.2022
Poznań, Szczecin
Po niemiecku / wstęp wolny