Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wykład prof. Tomasza Pospiesznego z cyklu „Śladami austriackich naukowczyń” 
"Lise Meitner – pierwsza dama fizyki jądrowej"
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partnerzy: Piękniejsza Strona Nauki
Foto ©: Lise Meitner w dniu obrony doktoratu, Wiedeń, 1906, domena publiczna, Lise Meitner w laboratorium, Berlin, 1912, Archiv der Max-Planck-Gesellschaft, Berlin-Dahlem

Lise Meitner (1878–1968) była nazywana przez Einsteina „naszą Curie”. Uczona o niezwykłej przenikliwości umysłu i geniuszu, wyprzedzająca swój czas o pokolenia. Wraz z Ottonem Hahnem odkryła kilka naturalnych izotopów promieniotwórczych i pierwiastek radioaktywny protaktyn. Odkryła także odrzut jądra atomowego, zgłębiała właściwości fizyczne substancji promieniotwórczych, była specjalistką w badaniu promieniowania beta, odkryła zjawisko Augera. Samo to już wystarczyło, aby uznać ją za giganta fizyki jądrowej. James Chadwick uważał wręcz, że mogłaby odkryć neutron… Jako pierwsza prawidłowo zinterpretowała reakcję rozszczepienia jądra atomowego, obliczyła energię wyzwalaną w tym procesie oraz przewidziała łańcuchową reakcję jądrową. Za tę ostatnią pracę Hahn samodzielnie otrzymał Nagrodę Nobla. Meitner do tej nagrody nominowano czterdzieści osiem razy, jednak ostatecznie nigdy jej nią nie wyróżniono. Wielbicielka muzyki Brahmsa i górskich wędrówek, przez wielu studentów nazywana ciocią Lisą. Odmówiła udziału w pracach nad projektem Manhattan. Jej nazwisko na zawsze utrwalono w układzie okresowym pierwiastków, nadając pierwiastkowi 109 nazwę meitnerium. Jej długie i niezwykle barwne życie stanowi historię, którą warto poznać, by na zawsze zapamiętać Lise Meitner.

Tomasz Pospieszny — profesor UAM, doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil. Pracuje w Zakładzie Produktów Bioaktywnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zajmuje się chemią produktów naturalnych. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki.

Wydarzenie odbywa się w ramach programu „Kalliope Austria” Sekcji Kulturalnej Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych Austrii.


02.06.2022 (czw.), 18:00
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
ul. Próżna 7/9, Warszawa
Wstęp wolny
Po polsku









 

02.06.2022 18:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny / po polsku