Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Klaus Davidowicz: "Ukrywający się Żydzi w kinie poświęconym Shoah" 
Wykład otwierający konferencję "Badania artystyczne i architektoniczne w studiach nad pamięcią" 
Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki
Współorganizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Wsparcie finansowe programu publicznego do wystawy "Kryjówki": The Rozen Family Foundation

Temat ukrywania się Żydów w czasie Shoah został bardzo wcześnie podjęty przez kino. Podczas wykładu zostanie przedstawiony szereg filmów fabularnych z różnych krajów, nakręconych od lat 40. ubiegłego wieku po czasy współczesne, w których poruszany jest ten temat na rozmaite sposoby: począwszy od Morituri (Niemcy 1948) i Pamiętnika Anny Frank (USA 1959), przez Gorzkie żniwa (Niemcy/Polska 1985) po W ciemności (Polska 2011), Vielleicht in einem Anderen Leben (Austria 2011) oraz Wojna Anny (Rosja 2018).

Po wykładzie sesję pytań i odpowiedzi z Klausem Davidowiczem poprowadzi Jakub Majmurek.

Klaus Samuel Davidowicz jest kulturoznawcą, profesorem judaistyki na Uniwersytecie Wiedeńskim. Jego badania koncentrują się na historii kultury żydowskiej w czasach nowożytnych, kabale i filmie żydowskim. Wspólnie z Frankiem Sternem jest dyrektorem „Wiedeńskiego klubu filmu żydowskiego” i inicjatorem cyklu „Film/Uniwersytet” w Filmarchiv Austria. Obecnie prowadzi badania nad wizerunkiem Żydów w filmie amerykańskim oraz nad przedstawieniach Żydów w powojennym filmie austriackim.

Jakub Majmurek — filmoznawca, eseista, publicysta. Aktywnie działa jako krytyk filmowy, pisze także o literaturze i sztukach wizualnych. Absolwent filmoznawstwa oraz Instytutu Studiów Politycznych i Międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował również w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN w Warszawie. Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Oko.press” oraz w „Aspen Review”. Współautor i współredaktor licznych książek poświęconych filmowi.


05.07.2022 (wt,), 17:00
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
sala kinowa, wejście przez wystawę
po angielsku





 

05.07.2022 17:00 Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Plac Małachowskiego 3
Warszawa
Po angielsku