Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wykład:
Daru Huppert, Śnienie o zmarłych: O niektórych związkach między żałobą, snem i melancholią
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne

Zmarłych możemy spotkać tylko w snach, chyba że doświadczamy halucynacji na jawie. Dla osób w żałobie śnienie o zmarłych jest zatem wyjątkowo poruszające, zarówno miłe, jak i boleśnie uwodzicielskie oraz niezwykłe. Mimo to związek między snami a procesem żałoby pozostaje praktycznie niezbadany w obrębie psychoanalizy. Jest to szczególnie zastanawiające, biorąc pod uwagę fakt, że Freud uznawał Objaśnianie marzeń sennych za odpowiedź na śmierć swojego ojca. Innymi słowy, książka ta opowiada o żałobie, a także o wyzwaniach z nią związanych.

Podczas wykładu Daru Huppert nakreśli główne aspekty związku pomiędzy snami a żałobą, czytając fragmenty Mourning and Melancholia [Żałoba i melancholia] w świetle Objaśniania marzeń sennych. Następnie opowie o pacjentce, która po śmierci matki nieustannie o niej śniła, ale utraciła zdolność kojarzenia tych snów i opłakiwania matki. Właśnie w odniesieniu do takich przypadków należy odwoływać się do analizy melancholii i traumatycznych snów, przeprowadzonej przez Freuda w książce Poza zasadą przyjemności. Zgłębianie zarówno żałoby, jak i melancholii przez pryzmat teorii snów Freuda dostarcza głęboko poruszających spostrzeżeń.

Daru Huppert jest analitykiem szkoleniowym i superwizorem Wiedeńskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Studiował psychologię kliniczną i społeczną w Nowym Jorku, Zurychu i Cambridge, gdzie na Uniwersytecie Cambridge prowadził wykłady na temat psychoanalizy. Poza licznymi artykułami na szereg tematów psychoanalitycznych, takich jak sny, emocje moralne i destruktywność, jest współredaktorem dwóch książek, w tym Contemporary Perspectives on the Freudian Death Drive. Od kilku lat prowadzi seminaria na temat teorii snów i lektury tekstów Freuda w Wiedeńskim Towarzystwie Psychoanalitycznym. 

4.10.2024 (pt.), godz. 20:00 
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
ul. Próżna 7/9
Po angielsku
Wstęp wolny





04.10.2024 20:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Po angielsku / wstęp wolny