Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt
31.07.2024

Nagroda im. Szymona Wiesenthala 2024

Narodowy Fundusz Republiki Austrii na Rzecz Ofiar Narodowego Socjalizmu przy parlamencie austriackim ogłasił w roku 2021 pierwszą edycję Konkursu o Nagrodę im. Szymona Wiesenthala. Teraz zapraszamy do udziału w czwartej edycji. Nagroda ma upamiętnić architekta, publicystę i pisarza, które przez całe życie niezmordowanie walczył z obojętnością wobec zbrodni narodowego socjalizmu. 

Nagroda im. Szymona Wiesenthala ma inspirować osoby indywidualne i organizacje, by podążały jego śladem. Nagroda przyznawana jest corocznie w postaci trzech osobnych nagród osobom i grupom jako wyróżnienie za szczególne zaangażowanie obywatelskie w przeciwdziałanie antysemityzmowi i/lub za działanie na rzecz rzetelnego informowania o Holocauście.
Nagroda dotowana jest łączną sumą 30.000 Euro i przyznawana jest w dwóch kategoriach:
▪ zaangażowanie obywatelskie w przeciwdziałanie antysemityzmowi (7.500 Euro)
▪ zaangażowanie obywatelskie na rzecz rzetelnego informowania o Holocauście (7.500 Euro).
Ponadto przyznana zostanie nagroda główna w wysokości 15.000 Euro za szczególne zaangażowanie w jedno lub oba powyższe obszary działania. 

Kryteria przyznania nagrody:
▪ aktywne uczestnictwo w projekcie obywatelskim przeciwdziałającym antysemityzmowi;
▪ aktywne, krytyczne, intelektualne mierzenie się z antysemityzmem;
▪ szczególne zaangażowanie w upowszechnianie rzetelnej wiedzy o Holocauście i jego skutkach;
▪ zaangażowanie w akcje przeciwdziałające antysemityzmowi.  

Celem pracy potencjalnych laureatek i laureatów winno być aktywne upowszechnianie rzetelnej wiedzy o Holocauście, pogłębianie rozumienia w społeczeństwie mechanizmów i skutków antysemityzmu oraz wzmacnianie świadamości zagrożeń, jakie współcześnie niesie ze sobą antysemityzm. 

Jury
Jury Nagrody im. Szymona Wiesenthala składa się z osobistości życia publicznego i kulturalnego z Austrii i spoza jej granic. Zasiadają w nim także osoby ze świata nauki z dziedziny historii najnowszej oraz jej pokrewnych, jak również Przewodniczący Izraelickiej Współnoty Religinej w Austrii oraz przedstawiciel/ka rodziny Szymona Wiesenthala. 

Aplikacje
W konkursie wziąć mogą udział osoby indywidualne i/lub grupy oraz inicjatywy z Austrii i spoza Austrii, które mogą zgłaszać się same lub mogą zostać zgłoszone przez inne osoby. 
Proces zgłoszenia do konkursu polega na wypełnieniu kolejnych rubryk w kilkustopniowym formularzu zgłoszeniowym, na końcu którego znajdują się informacje o potrzebnych dokumentach. Dlatego już teraz zachęcamy do odwiedzenia strony www.wiesenthalpreis.at i sprawdzenia, jakie konkretnie dokumenty konieczne są w danym wypadku do skutecznej aplikacji. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa dn. 31.07.2024 r.

Po tym terminie w ciągu czterech tygodni jury rozpatrzy zgłoszenia i zaproponuje Narodowemu Funduszowi Republiki Austrii na Rzecz Ofiar Narodowego Socjalizmu laureatki i lauretów. Kapituła, na podstawie propozycji ze strony jury, podejmie ostateczną decyzję o zwycięskich projektach, których autorki i autorzy uhonorowani zostaną na uroczystości w austriackim parlamencie. 

Szczegółowe informacje na temat Nagrody, warunki uczestnictwa oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie: www.wiesenthalpreis.at