Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem



HISTORIA TĘCZY

konferencja o historii homoseksualności i ruchach LGBT w Polsce

Warszawa, 4 - 5 kwietnia 2009. Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 8


Pytań na temat historii homoseksualności w Polsce jest wiele, lecz w większości są to pytania bez odpowiedzi.

Biorąc pod uwagę historyczne aspekty homoseksualnych działań i walki o prawa osób LGBT, niewiele jest badań naukowych na ten temat.

- Jakie style życia stworzyły osoby o nienormatywnym gender lub nienormatywnej seksualności w ciągu różnych okresów historycznych, a szczególnie w XX wieku?

- Jak te życia, ciała, społeczności są połączone z szerzej pojmowaną – międzynarodową historią queer?

- Jaki wpływ miały zmiany ustrojowe i polityczne zachodzące w Polsce na przeżywanie swojej homoseksualności przez polskich obywateli?

- Kiedy i jak powstawały grupy, organizacje i zbiorowa tożsamość? W jaki sposób się wyrażała?


Celem konferencji nie jest znalezienie odpowiedzi na wszystkie te pytania, lecz ich zebranie i usystematyzowanie. To pierwsze przedsięwzięcie w Polsce, którego założeniem jest skonfrontować punkty widzenia historyków, studentów zaangażowanych w badania nad historią homoseksualności w Polsce i jednostek w tą historię zaangażowanych.

Konferencja skupiać się będzie na latach 80-tych i 90-tych, nie pomijając jednak zupełnie wcześniejszych lat XX wieku. Z założenia będzie przestrzenią do spotkań i wymiany myśli dla wszystkich osób zainteresowanych historią seksualności w Polsce. Zachęcamy do czynnego udziału w tej dyskusji każdego słuchacza. Udział w konferencji jest bezpłatny



PROGRAM KONFERENCJI:


SOBOTA

4 kwietnia


11.30

OTWARCIE KONFERENCJI


12.00

WYKŁADY WPROWADZAJĄCE


dr John Stanley (niezależny uczony, doradca polityczny rządukanadyjskiej prowincji Ontario): Czy jest polska historia gejowsko-lesbijska?


Agnieszka Weseli (historyczka seksualności): Czyja to historia? O obecności LBTQ w dziejach Polski


13.30

PANEL I: STEREOTYPY, (NIE)WIDZIALNOŚĆ, A KSZTAŁTOWANIE WŁASNEGO WIZERUNKU – MEDIA


Krzysztof Tomasik („Krytyka Polityczna”, autor „Homobiografii”): Margines społeczny. Przedstawianie osób homoseksualnych w PRL-owskich reportażach


Agnieszka Malmgren (studentka europeistyki środkowo-wschodniej, Lund Universitet): Cisza i przynależność – tworzenie przestrzeni dla gejów i lesbijek w latach 80-tych


Mariusz Szczygieł (reporter i redaktor „Gazety Wyborczej”): Rozgrzeszaniew PRL - czyli jak harcerski tygodnik dla młodzieży dał głos gejom i co z tego wynikło?


dr Joanna Mizielińska (Instytut Socjologii, SWPS):Chcieć to móc? Przypadek „Furii Pierwszej”


Małgorzata Rawińska: Lesbijka, handlowiec, lat 26 – pierwsza kobieta homoseksualna w mediach



16.30

PANEL II: DROGI DO ORGANIZOWANIA SIĘ: OSIĄGNIĘCIA I PRZESZKODY


Andrzej Selerowicz: Rola ILGA i EEIP w budowaniupoczątkow ruchu gejowsko-lesbijskiego w Polsce (lata 80-te)


Agata Fiedotow (studentka historii i nauk społecznych, UW): Jak pamiętać PRL? Akcja Hiacynt między mitem a prawdą


dr Jerzy Krzyszpień: Wybrane aspekty ruchu emancypacyjnego gejów i lesbijek w Polsce (w pierwszej połowie lat 90-tych)


Joanna Hald (założycielka pierwszej listy „Polles”): Nowa droga.O roli Internetu w życiu polskich lesbijek na przełomie XX i XXI wieku



NIEDZIELA

5 kwietnia


13:00

DYSKUSJA


Jaka jest rola historii w obecnej działalności organizacji? Czy istnieje wymiana doświadczeń między pokoleniami działaczy i działaczek? Czy badanie i archiwizacja historii ruchu jest działalnością polityczną? Po co i dla kogo wgłębiamy się w przeszłość? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć wraz z wami:


Mariusz Kurc (Kampania Przeciw Homofobii)

Anna Górska („(Nie)zapomniana historia LBTQ” – Fundacja Centra)

Michał Pawlęga (Lambda Warszawa)

Wiktor Dynarski (Fundacja Trans-Fuzja)

dr Paweł Fijałkowski (Homikoteka – www.homiki.pl)



16:00

SPOTKANIE WARSZTATOWE „(Nie)zapomniana historia LBTQ”


Celem tego projektu jest wydanie drukiem rozbudowanego kalendarium „LESteśmy w Polsce”, stworzonego w ramach działalności Porozumienia Lesbijek (LBT). Zostanie ono rozszerzone o nowe informacje i materiał ilustracyjny, przede wszystkim dotyczące lat 1940-1978 jak i osób BTQ. Przybierze formę serii opracowań poszczególnych tematów (m.in. literatura, sztuki wizualne, dyskryminacja, działalność polityczna, obraz społeczny, rozrywka i sport, życie prywatne) z kalendariami tematów oraz skrótowym kalendarium ogólnym.

Zapraszamy do wspólnego odzyskiwania historii LBTQ!

„(Nie)zapomniana historia LBTQ” jest częścią realizowanego przez Fundację Centra projektu LBTQ Queermash, współfinansowanego przez Ambasadę Królestwa Niderlandów



PROJEKT HISTORIA TĘCZY ORGANIZOWANY JEST PRZEZ STOWRZYSZENIE KAMPANIA PRZECIW HOMOFOBII, W POROZUMIENIU Z AUSTRIACKIM FORUM KULTURY PRZY WSPARCIU FINANSOWYM FUNDACJI IM. RÓŻY LUKSEMBURG W POLSCE


Koordynatorzy projektu:

Robert Konieczny, Agnès Chetaille

warszawa@kph.org.pl

tel. +48 22 423 64 38


www.historia.kph.org.pl



>> Program konferencji jako PDF



03.04.2009