Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

godz. 18.00
galeria austriacka
austriackie forum kultury
ul. Próżna 8
Warszawa

Wstęp wolny

Kurator Jarosław Lubiak, współpraca Kamil Kuskowski

Wystawa czynna do
04.05.2007

Wystawa prezentuje dzieła podejmujące temat pracy. Artystyczne opracowanie tego problemu ma się zmierzyć z najbardziej zaskakującym i niepokojącym rysem nowego podziału pracy w zglobalizowanej ekonomii.
Fascynujący i niezwykle efektywny miraż nieważkiej ekonomii i dominującej w niej pracy niematerialnej zdaje się rozwiewać w zderzeniu z materialną realnością. Czy zaskakujące odkrycie, jakiego dokonano w momencie, gdy wirtualizacja gospodarki zdawała się pochłaniać ją bez reszty, odkrycie obozów pracy niewolniczej dla Polaków na południu Włoch, nie wskazuje przypadkiem na boleśnie, a nawet śmiertelnie, materialny wymiar każdej ekonomii? Dopóki niewolnicza praca ulokowana była w odległej Azji, można było nie widzieć zbieżności między jej wzrostem, a wzrostem, jakiego doświadczały indeksy spółek internetowych. Odkrycie obozów pracy w sercu Unii Europejskiej wskazuje, że granica między wirtualną a realną ekonomią mocno się przesunęła, że podział pracy nie przebiega pomiędzy geograficznymi rejonami, lecz przecina każdy z nich. Społeczne niebezpieczeństwo wyrastające z konfrontacji pracy niematerialnej i niewolniczej prowokuje do zaangażowania sztuki.

23.04.2007