godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Warszawa
Wstęp wolny
Wystawa czynna do:
15.01.2011
Wystawa skierowana jest przede wszystkim do uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, może być wykorzystana w ramach lekcji niemieckiego, historii, religii/etyki.
Janusz Korczak znany jest wielu ludziom jako ten, który w Warszawskim Getcie
nie opuścił powierzonych mu dzieci i towarzyszył im do obozu zagłady w Treblince. Niektórzy znają go jako autora „Króla Maciusia I”. Wystawa prezentuje jego życie
dla dzieci i z dziećmi, wieloletnią pracę w żydowskim Domu Sierot w Warszawie, wreszcie jego twórczość jako autora książek dla dzieci. Jego postulat szacunku
dla dziecka jest aktualny do dziś.
Korczak nieustannie fascynuje jako osobowość. Mówimy o żydowskim pedagogu, żydowskich dzieciach, żydowskim Domu Sierot i ostatecznie, o losie Żydów — temat ten oczywiście musi się pojawić, ale nie stanowi najważniejszego aspektu wystawy. Na pierwszym planie powinno stać życie, nie — śmierć.
Archiwalne zdjęcia zostały udostępnione przez Ghetto Fighter’s Museum w Beit Lohamei Haghetaot w Izraelu. Koncepcja i treść wystawy powstała dzięki współpracy Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu w Lipsku, Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Schulmuseum – Werkstatt für Schulgeschichte.
http://www.dsh.waw.pl