Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

godz. 19.00
Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk

Wstęp wolny

Wykład Evy Badury-Triski Rola filmu w akcjonizmie wiedeńskim
Wykład dotyczyć będzie roli filmu w akcjonizmie wiedeńskim, przy uwzględnieniu wielu różnych aspektów tego tematu, począwszy od zwykłej dokumentacji działań artystycznych, które z założenia miały zostać sfilmowane, filmów nakręconych przez amatorów, profesjonalistów, samych artystów lub ważnych awangardowych reżyserów takich, jak Kurt Kren czy Ernst Schmidt młodszy, którzy wykorzystywali powstały materiał filmowy do swoich własnych produkcji, skończywszy na Rudolfie Schwarzkoglerze, który pragnął tworzyć filmy niezależnie od działań artystycznych.
Akcjonizm wiedeński był jednym z najbardziej radykalnych i kontrowersyjnych ruchów artystycznych XX wieku. Na początku lat 60tych jego główni przedstawiciele: Günter Brus, Hermann Nitsch, Otto Muehl i Rudolf Schwarzkogler przekroczyli granice tradycyjnego malarstwa i zaczęli tworzyć z wykorzystaniem ludzkich ciał, realnych przedmiotów i substancji usytuowanych w czasie i przestrzeni.
EVA BADURA-TRISKA  historyczka sztuki i kuratorka Muzeum Sztuki Współczesnej w Wiedniu (MUMOK), gdzie opiekuje się kolekcją dzieł związanych z akcjonizmem wiedeńskim. W sierpniu 2011 r. ukaże się jej książka na temat akcjonizmu, napisana wspólnie z Hubertem Klockerem (Verlag der Buchhandlung Walther König, Kolonia). Jej liczne publikacje na temat sztuki XX wieku to m.in. książki o artystach takich jak Johannes Itten, Rudolf Schwarzkogler, Franz West czy Heimo Zobernig.

http://www.mumok.at
http://www.laznia.pl

30.06.2011