Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Data: 01.09.2013 (nd.)
Miejsce: AFK, ul. Próżna 7/9, Warszawa
Wstęp: wolny
Po polsku

Godzina: 11:30
Tradycyjna wycinanka żydowska – warsztaty dla dorosłych i starszej młodzieży prowadzi Monika Krajewska
Podczas prezentacji slajdów uczestnicy zapoznają się pokrótce z historią i symboliką żydowskiej wycinanki oraz obejrzą jej przykłady z Europy Wschodniej, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, a następnie wykonają własną wycinankę.


Godzina: 15:00
Żydowski Salon Literacki: Spotkanie z prof. Szewachem Weissem – autorem książki „Ludzie i miejsca”
„Ludzie i miejsca” to podróż w czasie i w przestrzeni w towarzystwie Szewacha Weissa – „ambasadora Izraela w Polsce i Polski w Izraelu”. Autor opowiada o spotkaniach z ludźmi, często żyjącymi na pograniczu kultury polsko-żydowskiej, odkrywa przed nami miejsca, w których teraźniejszość nie pozwala zapomnieć o przeszłości, oprowadza po miasteczkach pełnych żydowskiej architektury, pozwala smakować dania żydowskie i dania polskiej kuchni oraz usłyszeć melodię, którą grał na harmonijce ukochanej wnuczce.
Szewach Weiss – szlachetny wiek przedwojenny duch, i wiara w to, że świat ciągle można zmieniać na lepsze. Ocalony z wojennego piekła. Człowiek dialogu i tolerancji. Nietypowy dyplomata, nieustannie zbliżający Warszawę z Jerozolimą.


Godzina: 18:00
Pokaz filmu: „Triumf Ducha” („Triumph of the Spirit”), reż. Robert M. Young, (USA 1989)
W rolach głównych: Willem Dafoe, James Edward Olmos i Robert Loggia
Scenariusz: Andrzej Krakowski, Laurence Heath, muzyka: Cliff Eidelman,
zdjęcia: Curtis Clark

Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie ze scenarzystą i koproducentem filmu Andrzejem Krakowskim
Fabuła oparta na prawdziwej historii żydowskiego boksera z Salonik, Salomo Aroucha, wysłanego do hitlerowskiego obozu śmierci w Auschwitz. Salomo Arouch, grecki Żyd z Salonik, jeszcze przed wojną wygrywa swoje pierwsze walki bokserskie, a już w 1941 roku, jako 18-latek, uzyskuje tytuł mistrza Bałkanów w wadze lekkopółśredniej. Dwa lata później wraz ojcem i bratem trafia do obozu koncentracyjnego. Szybko okazuje się, że w obozie jego umiejętności bokserskie staną się jego szansą na przeżycie. Oficerowie SS, wzorem rzymskich cezarzy, organizują pojedynki więźniów. Zasady są proste: za zwycięstwo – dodatkowa porcja jedzenia, za przegraną – śmierć.
Wyprodukowany w koprodukcji z Polską, film został nakręcony we wnętrzach naturalnych na terenie obozu oświęcimskiego z udziałem amerykańskich, polskich i niemieckich aktorów.

01.09.2013