Dyskusja z cyklu „Literatura austriacka i psychoanaliza”
Wszędzie obiekty!
Clemens J. Setz / Pociecha rzeczy okrągłych
Prowadzenie: Ewa Modzelewska-Kossowska (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne), prof. Adam Lipszyc (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk)
Lektura: Żona w: Clemens J. Setz, Pociecha rzeczy okrągłych, przeł. Agnieszka Kowaluk, Filtry, Warszawa 2024
Partnerzy: Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, Ośrodek Myśli Psychoanalitycznej przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Biblioteka Austriacka w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
Pomysł i organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Paul budzi się w wychłodzonym mieszkaniu. Klęczy przy nim kobieta, która z troską pyta, "ile wziął". Nie dowiadujemy, się co "bierze" Paul, choć wiemy, że służą do tego wędkarskie żyłki z przytwierdzonymi haczykami. Nie dowiadujemy się, jaka relacja łączy go z opiekuńczą kobietą, choć Paul utrzymuje, że to jego żona. Co to za dziwna społeczność, do której najwyraźniej należy bohater opowiadania? Dlaczego kelner w barze nosi w bucie żyłkę z haczykiem, a Paulowi przynosi pomarańczę? Wszędzie obiekty!
Clemens J. Setz - urodził się w roku 1982 w Grazu, mieszka w Wiedniu. Wyróżniono go wieloma nagrodami, w tym prestiżową nagrodą imienia Georga Büchnera, którą zdobyli w przeszłości m.in. Max Frisch, Ingeborg Bachmann, Thomas Bernhard czy Elfriede Jelinek. Ta ostatnia uważa Setza za najwybitniejszego żyjącego pisarza Austrii. Jest twórcą wszechstronnym, ma na swoim koncie sześć powieści, trzy tomy opowiadań, ale także sztuki teatralne, eseje i wiersze. Zasłynął powieściami Die Frequenzen (2009) oraz Indigo (2012), choć wielu krytyków twierdzi, że jego talent najpełniej objawia się w opowiadaniach. Pasjonujący się nowymi technologiami i sztucznymi językami, Setz szuka inspiracji m.in. w romantycznej tradycji grozy i groteski oraz klasyce science-fiction z Philipem K. Dickiem na czele. Krytyka zestawia jego utwory z dziełami Franza Kafki, Roberta Walsera, Petera Handkego, Edgara Allana Poe, Davida Fostera Wallace’a czy Stephena Kinga. Pociecha rzeczy okrągłych to pierwsza książka Setza wydana po polsku.
26.06.2025 (czw.), godz. 19:00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9, Warszawa
Konieczna rejestracja tu: podroz.zimowa@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona
Wstęp bezpłatny, po zarejestrowaniu się
Seminarium odbywa się stacjonarnie pod powyższym adresem, bez nagrania i transmisji
Po polsku