Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Seminarium z cyklu „Literatura austriacka i psychoanaliza” 
Proces Eriki K. – Elfriede Jelinek „Pianistka”

Prowadzenie: Ewa Modzelewska-Kossowska (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne), prof. Adam Lipszyc (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk)
Lektura: Elfriede Jelinek, „Pianistka”, przeł. Ryszard Turczyn, W.A.B., wyd. II poprawione, Warszawa 2004
Partnerzy: Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, Ośrodek Myśli Psychoanalitycznej przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
Pomysł i organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Foto; Elfriede Jelinek, München, 9.2004 (Foto: G. Huengsberg), CC BY-SA 3.0

W swojej najgłośniejszej powieści Jelinek śledzi poniekąd uporządkowane, lecz nasycone rozpaczą i perwersyjnymi pragnieniami życie Eriki Kohut, nauczycielki gry na fortepianie, która mieszka ze starzejącą się matką i wdaje się w romans z jednym ze swoich uczniów. Tnący jak brzytwa, ironiczny język i precyzyjny opis emocjonalno-seksualnego zawikłania czynią z tej książki tekst tyleż arcydzielny, co trudny do zniesienia. Podczas spotkania spróbujemy wpisać Erikę w sekwencję bohaterek Jelinek z jej wcześniejszych powieści i rozeznać się w relacjach między poszczególnymi postaciami tej książki, a także między seksualnością, muzyką a przestrzenią mieszkalną.


20.01.2022 (czw.), 19:00
ON-LINE
Link do rejestracji na zoomie: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZMtd-mpqjkiGNdXncCvYQ4TLhgTGXc5mvp4

Wstęp bezpłatny, po zarejestrowaniu się
Nagrania i transmisji na FB brak
Po polsku





 

 

20.01.2022 19:00 ON-LINE

ON-LINE
Rejestracja