Elvedin Klačar
Przywołując nieobecność
/Recalling the absence
wystawa
sobota, 14.12.2013 godzina 19:00
Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b, Zielona Góra
Wystawa będzie czynna do 20.01.2014 r.
Instalacja w Parku Tysiąclecia (13.12.2013 – 10.01.2014)
Przestrzeń Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze jest mocno nacechowana przeszłością, którą zaznacza wiele śladów architektury funeralnej na jego terenie. Przeszłość jest pielęgnowana także w świadomości mieszkańców zainteresowanych historią miasta. W dyskusjach dotyczących upamiętnienia historii tej przestrzeni wiele mówi się o zachowaniu elementów danego cmentarza, ich restauracji oraz rekultywacji zieleni.
Elvedin Klačar w swoim projekcie przywołuje nieobecność dawnych mieszkańców miasta. Za pomocą instalacji szuka punktów zaczepienia pomiędzy przeszłością parku oraz jego teraźniejszością. Projekt dotyka problemu historii przemijania miejsc, które nie zapisały się na kartach wielkiej historii, a niegdyś stanowiły sens codzienności. Klačar wartościuje rolę przeszłości w kształtowaniu naszej tożsamości. W tym przypadku historię tworzą nie tylko miejsca czy materialne pozostałości, ale nieobecność tych, którzy miasto kształtowali, wpływali swoją obecnością na jego powszedniość.
Instalacji w Parku Tysiąclecia towarzyszy wystawa w Fundacji Salony, która bardzo dosłownie traktuje o niemożności połączenia z tym co nieobecne. Wykorzystując archiwalne dokumenty z regionu, które straciły już formę użytkową, artysta gra ze znaczeniem źródeł historycznych w naszym obrazie historii. Przywołując nieobecność to projekt o ciągłym znikaniu i obecności, a także obchodzeniu się z przeszłością.
Elvedin Klacar urodził się w 1976 roku w Rudo (Bośnia i Hercegowina). W latach 2003 – 2009 studiował performance i rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych we Wiedniu. W 2007 roku był stypendystą École supérieure des beaux-arts w Marsylii. Jego zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień społecznych i politycznych, które czerpie z życia codziennego. Artysta zwraca uwagę na relacje społeczne, kwestię posiadania, pozycje władzy i polityki. Mieszka i pracuje we Wiedniu i w Sarajewie.
---
Organizatorzy: Fundacja Salony, BWA Zielona Góra
Współpraca: Austriackie Forum Kultury
Wystawa odbywa się w ramach projektu Park Tysiąclecia. Próby, szkice, scenariusze, nowej przestrzeni publicznej. Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Austriackiego Forum Kultury w Warszawie oraz dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Zielona Góra
www.milleniumpark.eu
fundacjasalony.pl