Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Seminarium z cyklu „Pracownia teatru austriackiego: eksperyment”
zaczynać od świątyń
Ferdinand Schmalz, pan światyni. sztuka o wznoszeniu
Prowadzenie: Joanna Firaza (Uniwersytet Łódzki), Kamilla Najdek (Uniwersytet Warszawski), Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)
Lektura: Ferdinand Schmalz, pan światyni. sztuka o wznoszeniu, przeł. Jacek Kaduczak
Organizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partner: Agencja Dramatu i Teatru ADiT, www.teatralny.pl
Patronat: Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego

Urodził się w 1985 roku w Grazu, w Wiedniu studiował teatrologię i filozofię, już w 2014 roku prestiżowy miesięcznik teatralny „Theater heute“ przyznał mu tytuł autora roku w kategorii młodych dramatopisarzy, w roku 2017 otrzymał nagrodę literacką im. Ingeborg Bachmann a rok później najważniejszą w austriackim świecie teatralnym Nagrodę Nestroya.

Ferdinand Schmalz, bo o nim mowa, z uwagą i niepokojem przygląda się zmianom, jakie zachodzą we współczesnym społeczeństwie, a jego twórczość teatralna niczym sejsmograf rejestruje wstrząsy, rysy i pęknięcia zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej. Okazuje się bowiem, że nawet te najdrobniejsze drgania i napięcia mogą prowadzić do katastrofy i odsłonić niewygodną prawdę o nas samych.

W panu świątyni. sztuce o wznoszeniu (2019) autor opowiada z pozoru zwyczajną historię: Heinar – główny bohater i tytułowy pan świątyni chce porzucić życie mieszczucha, zbudować dom na wsi i przeprowadzić się doń wraz z żoną, która spodziewa się dziecka. Coś, co przyjaciele i najbliższa rodzina traktują jako kaprys wieku średniego, przeistacza się jednak w wielki i dziwny projekt: zamiast chaty na stokach góry powstaje świątynia pełna kolumn, korytarzy i ukrytych komnat. Czy Heinar oszalał? A może jest wizjonerem? Wejdźmy w świat wykreowany przez Schmalza i pochylmy się nad tekstem, który urasta do rangi moralitetu o rodzinie i społeczeństwie na granicy rozpadu i pyta o obecność religii i kultury w świecie ulotnych i błahych wartości.


31.05.2023 (śr.), 19:00
ON-LINE
Rejestracja: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZAlf-iprTkoH9ROZgieVvlxp1muZQOMdygW
Po polsku




31.05.2023 19:00 ON-LINE

Wstęp wolny / rejestracja