Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Rozmowa o książce 
Paweł Mościcki „Kontinuum nieszczęścia. Bernhard, Handke“
Udział: Kalina Kupczyńska, Paweł Mościcki, Antonii Zając
Organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partner: Wydawnictwo Austeria


Być może jednym z najpoważniejszych zadań, jakich może podjąć się literatura, jest uruchomienie gry, w której zdoła ona zasugerować, że chodzi w niej o coś więcej niż ona sama. […]” (ze wstępu autora)

W swojej książce, poświęconej pisarskiej drodze dwóch autorów – Thomasa Bernharda i Petera Handkego – Paweł Mościcki rekonstruuje wiodące wątki ich twórczości (chorobę płuc u Bernharda i poszukiwanie utraconej ojczyzny u Handkego) i śledzi ich obsesje, proponując czytelnikom, by zanurzyli się w ich prozie. Jest bowiem tak, że „literatura nie służy uśmierzaniu nieszczęścia, ale być może pomaga przeżywać je w samotności zwielokrotnionej, dzielonej jakoś z innymi”.

Paweł Mościcki (ur. 1981) – filozof, eseista i tłumacz, pracuje w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Członek redakcji kwartalnika „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. Autor książek: Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej (2008), Godard. Pasaże (2010), Idea potencjalności. Możliwość filozofii według Giorgio Agambena (2013), My też mamy już przeszłość. Guy Debord i historia jako pole bitwy (2015), Foto-konstelacje. Wokół Marka Piaseckiego (2016), Migawki z tradycji uciśnionych (2017), Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości (2017), Lekcje futbolu (2019), Wyższa aktualność. Studia o współczesności Dantego (2022). Jest autorem wizualnego atlasu poświęconego migracjom (refugeeatlas.com) oraz prowadzi bloga: pawelmoscicki.net. W 2022 rok zadebiutował jako prozaik książką Azyl (Nisza).


27.11.2023 (Pn.), 18:00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Po polsku
Wstęp wolny





27.11.2023 18:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny