Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Czytanie performatywne
Peter Turrini „Do przyszłego piątku“
Przekład: Piotr Szalsza
Wprowadzenie: dr hab. Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)
Reżyseria: Tomasz Cyz
Obsada: Magda Schejbal, Marek Lewandowski, Janusz Łagodziński, Kuba Pruski
Organizator: Austriackie Forum Kultury, Agencja Dramatu i Teatru ADiT, Teatr Ateneum

Cyniczny wykładowca akademicki i melancholijny księgarz, obaj po sześćdziesiątce, spotykają się po latach w Gospodzie pod Czeską Ambasadą. Spotykają się trzy razy – w piątek o osiemnastej. Dawni koledzy z ławy szkolnej wypijają po jednym, dwa piwa i dyskutują. O przeszłości i o przyszłości. Na pozór różni ich wszystko – skrajnie odmienne poglądy polityczne i podejście do życia. Lecz łączy równie wiele – nie tylko wspólna szkolna przeszłość. Przede wszystkim odczuwana głęboko przez obydwóch przemijalność zdarzeń, upływ czasu, który czyni ich coraz bardziej niesprawnymi – fizycznie i intelektualnie. Ale też strach przed nieporadnością, tęsknota za bliskością i miłością. Oraz sprzeciw wobec okoliczności życiowych.

W niemalże pustej gospodzie pobrzękuje szkło, z zaplecza słychać bicie mielonych kotletów, zza okien przytłumiony uliczny szum. W miarę wypitego piwa przyjaciele coraz bardziej rozklejają się i coraz bardziej wzbiera w nich złość. Pomiędzy nimi i barem krąży rezolutna, obdarzona tyleż humorem i trzeźwym spojrzeniem, co wnikliwym zmysłem obserwacji psychologicznej czeska kelnerka. W kącie siedzi głuchoniemy szminkujący się gej. W nostalgicznej aurze baru, który zdaje się pamiętać lepsze czasy, z pozoru mało się dzieje. Do chwili, gdy w gospodzie pojawi się para zakochanych w sobie bez pamięci niskorosłych nowożeńców, którzy zaproszą klientów do świętowania swojego szczęścia.

Peter Turrini tworzy z tajemniczej, opuszczonej gospody, w której spotykają się dawni przyjaciele, metaforyczne miejsce zawieszone pomiędzy życiem a śmiercią. Mroczny, egzystencjalny charakter sztuki okrasza jednak również iście czeskim humorem i czeską terminologią kulinarną, w naturalny sposób kojarzącą się z literacką ojczyzną Hrabala.

Peter Turrini (ur. 1944 w Karyntii) – wybitny, najczęściej wystawiany w świecie dramaturg austriacki. W swoich bulwersujących, podszytych absurdalnym humorem sztukach i scenariuszach uparcie tropi "toksyczne problemy" współczesnego społeczeństwa: alienację i fetyszyzm, postępujący brak granic między rzeczywistością i fikcją, ksenofobię. Laureat m.in. Nagrody Gerharta Hauptmanna i Nagrody Nestroya za całokształt twórczości. Jest jednym z najczęściej wystawianych austriackich dramatopisarzy również w Polsce.


27.11.2023 (pn.), 19:00
Teatr Ateneum
ul. Jaracza 2
Warszawa
Wstęp bezpłatny
Po polsku

27.11.2023 19:00 Teatr Ateneum, Scena na dole
ul. Jaracza 2
Warszawa
Wstęp bezpłatny, po polsku