Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

27 tysięcy europejskich wierszy pojawiło się 1 kwietnia w Warszawie. W przestrzeni miejskiej, kawiarniach, klubach i niezależnych księgarniach.

To pierwsza odsłona „Wierszy w mieście”, zainspirowana znaną akcją „Wiersze w metrze”.

 

„Wiersze w mieście” nie pozostawiają warszawiakom wyboru – mieszkając w stolicy nie da się przez cały kwiecień nie przeczytać choć jednego wiersza. A to dlatego, że będzie można obcować z nimi na co dzień. Wiersze opanowały całe miasto, pojawiając się na 27 tysiącach różnorodnych nośników na plakatach, przystankach komunikacji miejskiej, w centrum Warszawy, na ogrodzeniu Łazienek Królewskich. Ponad sto kawiarni wyda kilkanaście tysięcy kubków z kawą „ubranych” w poezję. Wiersze zawisną też w klubach a kameralne księgarnie i miejskie biblioteki ukryją zakładki z poezją w wybranych książkach.

 

Motywem przewodnim akcji „Wiersze w mieście” jest Europa wraz z całym swoim bogactwem kulturowym, ale też współczesnymi problemami.

Wiersze zostały napisane przez szesnastu europejskich poetów, a niektóre z nich zostały stworzone specjalnie na tę okazję.

Wśród nich wiersz o oswajaniu obcości austriackiej poetki Angeliki Rainer w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego pochodzący z wydanej w Polsce

antologii poezji austriackiej “Pod język wkładam Ci słowo” (Wydawnictwo Atut, 2014).

 

Wszystkie wiersze znaleźć można na stronie projektu: www.wierszewmiescie.eu

 

 

25 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się wieczór poezji europejskiej w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich.

Więcej informacji o tym wieczorze wkrótce na stronie austria.org.pl

 

Organizatorem projektu „Wiersze w mieście” jest EUNIC Warszawa, czyli Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie. Wśród realizowanych co roku projektów EUNIC Warszawa, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta są m.in. Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza czy Spoke’N’Word Festival. Instytuty zrzeszone w EUNIC stawiają sobie za zadanie wspólne działania instytucji kulturalnych, wymianę doświadczeń i umiejętności oraz współpracę z lokalnymi partnerami (w tym organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury) oraz Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.

 

Organizatorzy:

Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Ambasada Finlandii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Litewski Instytut Kultury i Attache Kulturalny Republiki Litewskiej w RP, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Ambasada Słowenii, Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü

Współorganizatorem „Wierszy w mieście” jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Partner: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Patronat honorowy: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

 



01.04 - 30.04.2017

Galeria