Europejska wymiana kulturowa – dialog przynoszący owoce
9 lutego w Londynie, w siedzibie Austriackiego Forum Kultury, otwarte zostało „transfashional – lab“, laboratorium współpracy twórczej artystów ze środowiska London Fashion College, Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Wiedniu, w skrócie die Angewandte, i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projekt, którego realizację wspierał także Instytut Polski w Londynie, odniósł ogromny sukces.
Współpraca rozpoczęła się przed trzema laty wystawą absolwentów warszawskiej ASP i die Angewandte pod tytułem „Hosted Simply“, która pokazana została najpierw w Warszawie, a potem w Wiedniu. Obie szkoły wyższe były tak zadowolone z rezultatów, że chciały kontynuować współpracę. Jako nowe tematy zostały wybrane dziedziny tekstylia-moda-sztuka, a do projektu zaproszono także Londyn. Już jesienią zeszłego roku artystki i artyści
uczestniczący w przedsięwzięciu spotkali się na tydzień w Wiedniu, by wypracować podstawową koncepcję wspólnej wystawy. Pierwsze, imponujące
wyniki tego spotkania można oglądać w Londynie do początku kwietnia.
Na maj planowana jest duża wystawa w Warszawie, która następnie pojedzie do Wiednia do Museumsquartier. Projekt „transfashional“ łączy wyższe szkoły artystyczne, artystki i artystów i idee niemal przez cały kontynent.
Kulturowy transfer idei zupełnie innego rodzaju umożliwiła Monika Muskała swoją publikacją „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”, której prezentacja odbyła się w styczniu w Nowym Teatrze w Warszawie. Książka poświęcona jest krytycznym austriackim artystom, a jej perspektywa wykracza daleko poza literackie ramy, obejmując twórców od Günthera Brusa przez Thomasa Bernharda aż po Ulricha Seidla i Nikolausa Habjana. To wspaniale wydana i godna szczególnego polecenia pozycja.
Życzę Państwu interesującego i inspirującego mierzenia się ze sztuką, społeczeństwem i kulturą. Aktualny program Austriackiego Forum Kultury w Warszawie daje do tego asumpt. Będę się cieszyć, jeśli również odwiedzą Państwo Austriackie Forum Kultury przy ulicy Próżnej w Warszawie.
Martin Meisel
Link do aktualnego programu na kwiecień znajduje się po prawej stronie (strzałka).