Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wystawa:
Searching for the New Dress 

Artystka: Nour Shantout
Kuratorka: Katie Zazenski

Searching for the New Dress to projekt badawczy, przyglądający się hafciarstwu w Szatili, palestyńskim obozie w Libanie – bada, jak na haft wpłynęła migracja palestyńskich i syryjskich kobiet, które schroniły się tam po wojnie w Syrii. Aby stworzyć "nowe suknie", które odzwierciedlają społeczno-polityczne, ekonomiczne i demograficzne zmiany po rewolucji syryjskiej, Nour Shantout nauczyła się projektować nowe motywy i rodzaje ściegów, inspirowane tradycyjnym haftem syryjskim i palestyńskim.

W ramach badań artystycznych przeprowadziła również wywiady z hafciarkami w różnych ośrodkach rękodzieła w Szatili, wyszukując wzory, które odzwierciedlają zmiany w hafcie palestyńskim. Projekt stawia pytanie, jak wyglądałyby nowa sukienka uszyta po rewolucji syryjskiej, zniszczeniu obozu Jarmuk – stolicy palestyńskiej diaspory – i wysiedleniu tysięcy Syryjczyków. Jakie tkaniny, kolory, nici i techniki zostałyby użyte? Jakie hasła polityczne i mapy by się na niej znalazły?

Nour Shantout jest artystką wizualna urodzoną w Damaszku (Syria), która mieszka i pracuje w Wiedniu. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Damaszku, Libańskiej Akademii Sztuk Pięknych w Bejrucie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, gdzie obecnie pracuje nad doktoratem.

Katie Zazenski jest urodzoną w USA i zamieszkałą i pracującą w Polsce artystką, kuratorką, krytyczką sztuki i wykładowczynią akademicką. Zazenski jest dyrektorką i główną kuratorką niezależnej galerii Stroboskop w Warszawie. Jest członkinią zespołu redakcyjnego magazynu BLOK.


Wernisaż 24.06.2022 (pt.) 17:00
Wystawa do 22.07.2022
Stroboskop Art Space
ul. Siewierska 6
Warszawa 
Wstęp wolny po umówieniu wizyty: stroboskopartspace@gmail.com
lub Instagram @stroboskop_art_space


Wystawie towarzyszyć będzie program publiczny: Artist Talk – spotkanie z artystką i panel dyskusyjny.

Artist Talk i panel dyskusyjny: How war shapes culture

27.06.2022 (pon.) 18:00
Austriackie Forum Kultury, Próżna 7/9
Wstęp bezpłatny
Po angielsku

How war shapes culture: Nour Shantout + Yulia Krivich on art-making, activism, and advocacy

Zapraszamy w poniedziałek 27 czerwca na spotkanie z mieszkającą w Wiedniu Nour Shantout i mieszkająca w Warszawie Yulią Krivich, po którym odbędzie się dyskusja panelowa moderowana przez kuratorkę Katie Zazenski.

Obie artystki przedstawią swoje aktualne projekty; Shantout szczegółowo opisze badania i historię projektu i wystawy Searching for the New Dress, która jest obecnie pokazywana w Stroboskop Art Space. Krivich skupi się na współpracy z Solidarnym Domem Kultury „Słonecznik”, który powstał w marcu 2022 roku jako szybkie wsparcie dla spółczesności ukraińskiej, w odpowiedzi na wojnę i rosyjską napaść na Ukrainę. 

Po prezentacjach odbędzie się panel moderowany przez warszawską kuratorkę Katie Zazenski, który będzie koncentrował się na tym, jak tożsamość, kultura oraz przesiedlenia i diaspory tworzone i kształtowane są przez współczesne wojny. W kontekście praktyki artystycznej Shantout i Krivich zastanowimy się nad rolą zaangażowania, społeczności i archiwów w tworzeniu sztuki współczesnej w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

 

YULIA KRIVICH (Ukraina/Polska) – artystka wizualna, kuratorka w Za*Grupie i aktywistka, zajmująca się fotografią i przestrzenią publiczną. Absolwentka Wydziału Architektury Państwowej Wyższej Szkoły Budownictwa i Architektury (2010) w Dnieprze oraz Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2013).
24.06 - 22.07.2022 Stroboskop Art Space
ul. Siewierska 6
Warszawa
Wstęp wolny po umówieniu wizyty