Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wykład Moniki Blidy z cyklu „Austriaczki w społeczeństwie, kulturze i nauce. Silna słaba płeć”: 
VALIE EXPORT: Nadszedł czas. O autonomizacji (sztuki) kobiet.
Organizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partner: Uniwersytet Śląski

Kontrowersyjna, przewrotna, na wskroś feministyczna — sztuka VALIE EXPORT nie pozostawia obojętnym, prowokuje, zmusza do rewizji arbitralnych sądów i przekonań o męskiej dominacji i kobiecej podległości. Odrzuciwszy swoje nazwisko, artystka od ponad 50 lat podąża konsekwentnie tropem idei ukrytej w przybranym pseudonimie: „EXPORT” oznacza opuszczenie „bezpiecznego portu”, komfortowej strefy konwenansu, a także eksportowanie na zewnątrz własnych wyobrażeń. Rozwijając oryginalną koncepcję zaangażowanej sztuki kobiecej, artystka sięga po rozmaite środki wyrazu, stąd też jej bogate portfolio obejmuje tak różnorodne formy jak fotografię i film konceptualny, performance, fotografię cyfrową, rzeźbę, instalacje przestrzenne, kolaże czy realizacje tzw. kina rozszerzonego (expanded cinema). Niezależnie jednak od wybranego medium w centrum zainteresowania VALIE EXPORT znajduje się przede wszystkim kobieta i jej ciało. Pozostając wierną swojemu głównemu tematowi, artystka niestrudzenie podejmuje próby zdemaskowania i zdekonstruowania społecznych klisz związanych ze stereotypowym postrzeganiem kobiety jako obiektu pożądania bądź jako matki.

dr Monika Blidy – germanistka, literaturoznawczyni, wykładowczyni na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, prowadzi badania poświęcone m.in. literaturom mniejszości narodowych i etnicznych, niemiecko-słowiańskim relacjom kulturowym i literackim, a także intermedialnym powiązaniom literatury i sztuki oraz reprezentacjom przestrzeni w literaturze.

 

Wydarzenie odbywa się w ramach programu „Kalliope Austria” Sekcji Kulturalnej Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych Austrii.
Zdjęcie ze zbiorów Wikimedia Commons na licencji Creative Commons 3.0.

30.09.2022 (pt.), 17:00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Po polsku
Wstęp wolny




30.09.2022 17:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny / po polsku